loading

Shikimi i filmave ju bën të plakeni para kohe, ja se ç’thotë studimi

Nëse keni menduar se kinemaja duhet rikthyer në modë, gaboheni.
0 0

Një studim paralajmëron se nëse shikoni filmat tuaj të preferuar mund të përshpejtoni shenjat e plakjes.

Ekspertët besojnë se ne tendosim fytyrat gjatë shikimit të filmave që na ngacmojnë ose na tmerrojnë, ose edhe kur qeshim gjatë komedive, duke bërë që në fytyrë të na shtohen më shumë rrudha.

Një studim i 2,000 personave që shikonin filma, zbuloi se ata e tendosnin fytyrën e tyre nga frika 20 herë gjatë një filmi horror, dhe 50 herë gjatë një filmi thriller me tension dhe befasi.

Ndërkohë, personat e testuar qeshën ose buzëqeshën 115 herë gjatë një filmi komedi.

Dr. Harry Singh, i markës së bukurisë Foreo, i cili drejtoi studimin, tha se shprehitë e tronditjes dhe mërzitjet mund të krijojnë vija tek vetullat e vrenjtura dhe kur kjo përsëritet brenda një periudhe 5 vjeçare, rrudhat shtohen duke u bërë 50% më të theksuara.

Edhe të qeshurat gjatë filmave shtonin rrudhat me 40 për qind.

Lexo edhe: Pese filmat me te bukur qe mund te ndiqni gjate shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çfare ndodh me trurin tone...

Frika, ankthi e pasiguria janë ndjesi shumë normale pas situatave të rënda, siç ishte ajo e tërmetit të pak ditëve më parë. Psikologia Fleura Shkëmbi shpjegon nga ana shkencore se...

Pesë mënyra për të mbajtur...

Shkoni në shtrat rregullisht në të njëjtin orar Të shkuarit në gjumë dhe zgjimi në një orar të rregullt, madje edhe gjatë fundjavave  do ta mësojë trupin tuaj. Ushqyerja e...

Bonusi i bebes në Shqipëri/...

Prej 1 janarit 2019, prindërit që lindin fëmijë në Shqipëri, marrin atë që quhet “bonusi i bebes”, pas një vendimi të miratuar nga qeveria shqiptare. Duke qenë se ka shumë...

Si të përballoni tërmetin kur...

Para një tërmeti Identifikoni një vend takimi për anëtarët e familjes në rast se ndaheni dhe nuk mund të ktheheni në shtëpi pas një tërmeti. Mësoni për procedurat e sigurisë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X