Shikimi i femijes, ja kur duhet te alarmoheni

0 0

Të gjithë prindërit duhet të dinë se diagnostikimi i hershëm i një problemi të shikimit të fëmijës mund të paraprijë zgjidhjen në mënyrën më të mirë të mundshme.

Cilat janë sinjalet që nuk duhet të nënvlerësohen?

Mjekët pediatër këshillojnë që prindërit të tregojnë kujdes me disa sjellje të fëmijës, të cilat mund të tregojnë një problem që mund të ketë në shikimin e fëmijës. Nëse fëmija e mban kokën gjithmonë të vendosur në një anë ndërsa është duke studiuar, afrohet shumë me librin që po lexon, pulit shpesh kapakët e syve, fërkon sytë e skuqur, i jep bezdi drita ose paraqet një reflex të bardhë rreth syrit në fotografi, duhet të shkoni për vizitë tek mjeku okulist. Disa sinjale të tjera që nuk duhet të anashkaloni janë: sytë shumë të mëdhenj ose shumë të vegjël, një kapak i syrit është më i ulër krahasuar me tjetrin, irisi është i çrregullt në formë dhe ngjyrë.

Kur duhet të tregojmë më shumë kujdes?

Më tepër kujdes duhet të tregohet në rastet kur në familje është një histori e mëparshme me patologji të rëndësishme okulare ose një prej prindërve vuan nga strabizmi, njëri nga prindërit ka një sy makular.

Kujdesi që duhet të tregoni në shtëpi

Nëse fëmija është i vogël ju duhet të tregoni kujdes në lidhje me objektet dhe lojërat që kanë majë, si edhe ndaj substancave dhe lëngjeve irrituese dhe të rrezikshme për sytë. Duhet të kujdeseni që fëmija të mos prekë sytë nëse më parë ka prekur një prej tyre.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X