Shijet e femijes zhvillohen qe ne barkun e nenes

0 0

Bebet kanë një “bagazh” të jashtëzakonshëm aftësish, të cilat fillojnë të zhvillohen dhe shprehen që në periudhën e shtatzanisë, duke qënë se ai fiton eksperiencat e para që në këtë periudhë. Falë zhvillimit të disa shqisave që në javët e para të shtatzanisë, ai do të mund të futet në kontakt me botën e jashtme.
Si zhvillohen shijet e fëmijës?
Kjo shqisë zhvillohet që në fazat e hershme të shtatzanisë, njësoj si prekja e cila zhvillohet që në javën e 8. Shijimi zhvillohet në javën e 12 dhe si pasojë e shijes së ëmbël apo të hidhur që futet në lëngun amniotik fëmija duket se lëviz duke thithur, gëlltitur dhe në disa raste edhe duke mbyllur gojën. Në këtë mënyrë ai tregon aftësinë e tij për të diferencuar shijet.
Si ndikon kjo gjë në gjidhënie dhe ushqimet e ngurta?
Gjatë shtatzanisë fëmija thith me anën e lëngut amniotik shijet e ushqimeve që konsumon nëna duke zhvilluar njëfarë memorie shijuese e cila konsiderohet si një bazë edhe në lidhje me eksperiencat e tij të mëpasshme, pra edhe në ushqyerjen me gji dhe ushqimet e ngurta. Kulloshtra ka shijen që fëmija merr edhe nëpërmjet lëngut amniotik, duke krijuar kështu një lidhje të mirë të botës brenda dhe jashtë uterusit.
Si duhet të veprojë nëna?
Ajo duhet të konsumojë sa më shumë shije të ndryshme në mënyrë që fëmija të mësohet me to. Kështu ai do ta ketë më të thjeshtë të pranojë të gjitha ushqimet që nëna do të konsumojë gjatë gjidhënies, dhe më pas gjatë ushqyerjes. Nëse do të ndodhë kjo fëmija do të ketë një “bagazh” shumë të madh shijesh dhe do të gjejë një mënyrë për të pranuar të gjitha vaktet tuaja.

Lexo edhe: Çfare ndjen fetusi ne barkun e nenes?

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

 

Rregjistrohu edhe ti ne portalin pernenat.al duke klikuar ne: https://www.pernenat.al/register


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X