Shfaqja e nishaneve ne shtatzani, disa keshilla per te gjitha nenat

0 0

Në periudhën e shtatzanisë ndodhin ndryshime edhe në lëkurë si pasojë e një stimulimi të madh që ndodh tek hormonet e gruas. Kështu në trupin e saj mund të shfaqen nishanë që më parë nuk kanë qënë atje, njolla, puçrra etj. Ndonjëherë këta nishanë mund të shkaktojë bezdi kjo pasi shoqërohen edhe me ndjesi kruarje.
Nishanët dhe rreziku në disa raste
Rastet më të rrezikshme janë nishanët mishtorë që mund të rriten sipër lëkurës, të cilat janë fibrioma dhe konsiderohen si një formë tumorale beninje që nuk degradon pothuajse asnjëherë në një formë malinje. Pavarësisht kësaj paraqet një problem pasi janë tepër të bezdisshëm. Zakonisht mund të shfaqen në gjoks dhe shkaktojnë kruajtje.
Si duhet të veprojmë në lidhje me nishanët që shfaqen në lëkurë?
Nëse keni të bëni me një rritje mishtore duhet të flisni me mjekun, por nëse keni të bëni me disa nishanë normale duhet të mbroni sa më shumë lëkurën tuaj nga dielli. Këtë mbrojtje duhet ta bëni me anën e një kremi me faktor të lartë si edhe duke i ekspozuar sa më pak në rrezet e tij.
Puçrrat dhe njollat
Një tjetër shqetësim që mund të shfaqet në lëkurë janë edhe njollat të cilat shkaktohen nga një pigmentim i lartë i lëkurës (nga melanina), e cila prodhohet në nivele të larta si pasojë e hormoneve. Këto njolla mund të shfaqen kryesisht në fytyrë. Në lëkurë gjithashtu mund të shfaqen edhe pucrrat duke bërë që ajo të duket si lëkura e një adoleshenti. Edhe në këtë rast mund të përdorni një krem mbrojtës.

Lexoni dhe: Aknet ne shtatzani, ja shkaqet dhe menyrat e kurimit

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X