Shenjat që tregojne se fëmija është gati për fillimin ushqimeve

0 0

Shenjat që duhet kuptojmë që fëmija është gati për fillimin e shtesave ushqimore, pas muajit të 6:

  • Kur fëmija shikon se nëna, babai apo familjaret e tjere po hanë, fëmija zgjatet drejt ushqimit
  • I pëlqen te fusë sende ne gojë
  • Eshtë i interesuar dhe deshiron të provojë shije të reja
  • Fëmijes i kanë dalë dy ose tre dhëmbe dhe ka dëshirë të
  • kafshojë gjëra të forta
  • Dhe pse pi gji shpesh dhe sipas dëshires është përsëri i uritur.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X