Shenjat që tregojnë se duhet ta mbani në shtëpi fëmijën e sëmurë

0 0

A ishte vetëm një teshtimë apo një shenjë treguese së fëmija është sëmurë? Për nënën është shumë e mundimshme të kuptojë gjendjen e fëmijës duke deshifruar shenjat e tij. Po në cilat raste fëmija është vërtet aq sëmurë saqë duhet mbajtur në shtëpi dhe të mos e çoni në kopsht ose çerdhe?

Shenjat që tregojnë se duhet ta mbani në shtëpi fëmijën e sëmurë

  1. Temperatura

Një nga shenjat më të qarta se fëmija duhet mbajtur në shtëpi është një temperaturë më e lartë se 38 gradë celsius.

  1. Të vjella ose diarre

Këto dy probleme janë shumë shqetësuese dhe të sikletshme për të gjithë, aq më tepër për një fëmijë. Nëse fëmija vjell ose ka diarre duhet mbajtur në shtëpi jo vetëm për t’u kujdesur për të, por edhe të mos përhapë virusin në komunitet.

  1. Kollitja e vazhdueshme

Ndonjë kollitje tek-tuk nuk është tregues se duhet ta mbani fëmijën në shtëpi, por nëse është e vazhdueshme dhe e pakontrolluar, fëmija duhet mbajtur në shtëpi.

  1. Dhimbje ose plagë

Niveli i dhimbjes është një simptomë e vështirë për të matur dhe ju nuk mund ta kuptoni ekzaktësisht. Por nëse fëmija ka dhimbje që zgjasin më shumë se dy orë dhe ankohet për to, duhet ta mbani në shtëpi.

  1. Qan vazhdimisht pa u ndalur

E qara mund të jetë një nga simptomat më të vështira për t’u deshifruar tek fëmijët. Por nëse qajnë dhe nuk jeni në gjendje t’i pushoni, më mirë kudjesuni për ta në shtëpi.

Lexo edhe: Si te parandaloj perhapjen e gripit ne familje?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X