Shenjat për të kuptuar ovulimin

0 0

Edhe në qoftë se nuk po përdorni një aplikacion ovulacioni, është e mundur të parashikoni ditët më pjellore në ciklin tuaj për aq kohë sa jeni duke i kushtuar vëmendje. Mësoni më shumë rreth dhimbjeve të ovulacionit , shkarkimit dhe simptomave të tjera që mund të parashikojnë se jeni duke ovuluar. Nëse jeni duke u përpjekur të mbeteni shtatzënë, njohja e shenjave të ovulacionit mund të jetë një faktor kyç në suksesin tuaj. Ovulacioni është procesi me të cilin trupi juaj lëshon një ose më shumë vezë nga vezorja juaj. Nëse veza fekondohet dhe implantohet me sukses, ju jeni shtatzënë. Por nëse mungon fekondimi, nuk do të jeni.

Simptomat më të zakonshme të vëzhgueshme që mund të tregojnë ovulacionin:

Dhimbja ovuluese

Disa gra mund të përjetojnë dhimbje kur një vezë lëshohet. Simptomat mund të përfshijnë dhimbje të mërzitshme ose të mprehta dhe të papritura që zakonisht janë të lehta. Zakonisht zgjat disa minuta deri në disa orë, por mund të zgjasë edhe për një ose dy ditë.

Temperatura e trupit

Sipas Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG), menjëherë pas ovulacionit, shumica e grave përjetojnë një rritje të vogël por të dukshme në temperaturën normale të trupit.

Shkarkimi i ovulacionit dhe mukusit cervikal

Sipas ACOG, një mënyrë tjetër për të zbuluar ovulacionin është të monitoroni sekrecionet tuaja vaginale ose mukusin e qafës së mitrës duke kontrolluar rregullisht për mukusin në hapjen e vaginës. Në përgjithësi, vagina juaj prodhon sasinë më të vogël të sekrecioneve menjëherë pas përfundimit të ciklit tuaj menstrual.

Sasia dhe konsistenca e sekrecioneve vaginale ndjekin këtë model për shumicën e grave:
Menjëherë para ovulimit, shumica e grave zakonisht shkarkojnë sekrecione vaginale në rritje që janë të rrëshqitshme. Në përgjithësi, trupi juaj prodhon sasinë më të madhe të këtij lloji të shkarkimit vaginal në ditën e ovulacionit. Menjëherë pas ditës së ovulacionit, shkarkimi vaginal gradualisht bëhet më i trashë në konsistencë dhe sekretohet më pak.

Jini të ndërgjegjshëm për faktorët e mëposhtëm që mund të ndikojnë në sasinë dhe qëndrueshmërinë e sekrecioneve vaginale:

Infeksion vaginal ose sëmundje seksualisht të transmetueshme;

Eksitim seksual;

Përdorimi i lubrifikantëve gjatë marrëdhënieve seksuale.

Edhe faktorët e mëposhtëm mund të ndikojnë në sekrecionet tuaja vaginale:

Ushqyerja me gji;

Faza para menopauzës;

Operacioni i kryer në qafën e mitrës.

Lexo edhe: Çfare i ndodh vezes pas ovulimit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X