Shëndeti i fëmijës varet edhe nga ky element

0 0

Më pak betonizim dhe më shumë gjelbërim për të jetuar shëndetshëm. Të qenit në kontakt me natyrën (pyjet, por edhe kopshtet dhe parqet) ka efekte pozitive në shëndetin e fëmijëve dhe të rriturve: si fizike, por edhe mendore. Një studim i ri i kryer nga Instituti për Shëndetin Global Promovimi (ISGlobal) në Barcelonë tani sugjeron se kontakti me natyrën që mund të luajë një rol pozitiv kundër rënies së aftësive njohëse.

Efektet fillojnë gjatë fëmijërisë

Hulumtimi, i botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Kërkimit të Mjedisit dhe Shëndetit Publik, u krye në një grup prej 3.600 të rriturish nga katër qytete të ndryshme evropiane dhe zbuloi se të rriturit që kaluan më pak kohë jashtë në fëmijërinë e tyre , arritën rezultate më të ulëta në testet psikologjike që iu nënshtruan. Studiuesit mblodhën informacione mbi ekspozimin ndaj gjelbërimit gjatë fëmijërisë nga pyetësorët, ku pjesëmarrësve u ishte kërkuar të tregonin shpeshtësinë e ekskursioneve në pyll, vizitat në parqet e qyteteve dhe kohën e lirë të kaluar duke luajtur në oborr.

Më pak stres dhe depresion

Ekspertët hetuan gjithashtu përvojën e muajit të kaluar, veçanërisht në lidhje me nervozizmin, depresionin, nivelet e energjisë dhe lodhjen. Rezultatet më të këqija u gjetën midis atyre që, si fëmijë, kishin kaluar më pak kohë jashtë. Një rezultat i denjë për reflektim në një kohë kur 73 përqind e popullsisë evropiane jeton në zona të urbanizuara; një normë që, deri në vitin 2050, pritet të rritet në 80 përqind.

Ta dini!

Studimi ka nxjerrë në pah nevojën për një planifikim urban të qëndrueshëm dhe miqësor ndaj fëmijëve, me zgjidhje për rritjen e gjelbërimit gjithashtu si një strategji për të zvogëluar ndotjen e ajrit dhe efektet e tij.

Lexo edhe: Kopshtaria mund t’ju rrisë jetëgjatësinë deri në 100 vjeç


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Suplementet ushqimore gjatë kimioterapisë rrisin...

Përdorimi i suplementeve ushqimore gjatë kimioterapisë për kancerin e gjirit mund të jetë i rrezikshëm sepse rrezikon të rritet shansi i përsëritjes. Kjo u mbështet nga një grup studiuesish nga...

A ka lidhje mes pudrës...

Sipas hulumtimeve të botuara në Revistën shkencore të Shoqatës Mjekësore Amerikane (JAMA), nuk ka asnjë lidhje midis përdorimit të talkut për higjienën intime dhe kancerit të vezores. Studimi i talkut...

“Agjërimi i thatë”, trendi i...

Shpesh shohim trende të mirëqenies fizike në internet, të cilat ndonjëherë përmbajnë praktika të çuditshme madje edhe të rrezikshme. I tillë është "agjërimi i thatë", i cili së fundmi po...

Prindërit dhe pediatrit neglizhojnë shëndetin...

Një studim i shëndetit oral, i kryer në 3,000 fëmijë midis moshës 0 dhe 6 vjeç dhe mbi 2.500 prindër zbuloi se 6% e fëmijëve kanë dhëmbë tashmë me kavitet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X