loading

Shëndeti i fëmijës varet edhe nga ky element

0 0

Më pak betonizim dhe më shumë gjelbërim për të jetuar shëndetshëm. Të qenit në kontakt me natyrën (pyjet, por edhe kopshtet dhe parqet) ka efekte pozitive në shëndetin e fëmijëve dhe të rriturve: si fizike, por edhe mendore. Një studim i ri i kryer nga Instituti për Shëndetin Global Promovimi (ISGlobal) në Barcelonë tani sugjeron se kontakti me natyrën që mund të luajë një rol pozitiv kundër rënies së aftësive njohëse.

Efektet fillojnë gjatë fëmijërisë

Hulumtimi, i botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Kërkimit të Mjedisit dhe Shëndetit Publik, u krye në një grup prej 3.600 të rriturish nga katër qytete të ndryshme evropiane dhe zbuloi se të rriturit që kaluan më pak kohë jashtë në fëmijërinë e tyre , arritën rezultate më të ulëta në testet psikologjike që iu nënshtruan. Studiuesit mblodhën informacione mbi ekspozimin ndaj gjelbërimit gjatë fëmijërisë nga pyetësorët, ku pjesëmarrësve u ishte kërkuar të tregonin shpeshtësinë e ekskursioneve në pyll, vizitat në parqet e qyteteve dhe kohën e lirë të kaluar duke luajtur në oborr.

Më pak stres dhe depresion

Ekspertët hetuan gjithashtu përvojën e muajit të kaluar, veçanërisht në lidhje me nervozizmin, depresionin, nivelet e energjisë dhe lodhjen. Rezultatet më të këqija u gjetën midis atyre që, si fëmijë, kishin kaluar më pak kohë jashtë. Një rezultat i denjë për reflektim në një kohë kur 73 përqind e popullsisë evropiane jeton në zona të urbanizuara; një normë që, deri në vitin 2050, pritet të rritet në 80 përqind.

Ta dini!

Studimi ka nxjerrë në pah nevojën për një planifikim urban të qëndrueshëm dhe miqësor ndaj fëmijëve, me zgjidhje për rritjen e gjelbërimit gjithashtu si një strategji për të zvogëluar ndotjen e ajrit dhe efektet e tij.

Lexo edhe: Kopshtaria mund t’ju rrisë jetëgjatësinë deri në 100 vjeç


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si mund ta dëmtojë gripi...

Luftimi i një virusi Më serioze se ftohja e zakonshme, virusi i gripit tendos shumë trupin tuaj dhe jo më kot mjekët ju këshillojnë që kur jeni me grip të...

Sifilizi: Rastet në Europë rriten...

Në botë çdo vit regjistrohen 12 milion pacientë të rinj dhe sipas një raporti të publikuar nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (Ecdc), midis 2007 dhe 2017...

A ndihmon vërtet për fytin...

Por, para se të shkoni mbi lavaman dhe të kaloni nëpër atë që duket si një vakt me ujin e oqeanit, me siguri pyesni veten a bën ky ilaç i...

Mendoi se ishte shtatzanë, zbulon...

Nga gëzimi në dëshpërim: histori absurde Nga parajsa në ferr, e gjitha në një çast. Kjo është ajo që ndodhi me një vajzë të re 23-vjeçare, e cila besonte se...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X