Shendeti i femijes, sa ndikon stresi i nenes?

0 0

Një projekt i ri i krijuar nga “Lifecycle” ka pasur si qëllim pikërisht zbulimin e lidhjes së mundshme që mund të kishte mes shëndetit të fëmijës dhe faktorëve që e stresojnë nënën gjatë shtatzanisë.

Si kanë dalë përfundimet?

Sipas tyre, stresi i nënës do të sjell pasoja tek fëmija në anën mendore, respiratore dhe metabolike. Por sa ndikojnë faktorët stresues të nënës tek fëmija që ende nuk ka ardhur në jetë? Për t’ju përgjigjur kësaj pyetje është ndërmarrë ky projekt i “Lifecycle” së bashku me “European child cohort network”, që ka kushtuar 10.4 milion euro dhe ka marrë në studim 250.000 të porsalindur dhe prindër. Projekti ka pasur si qëllim identifkimin e faktorëve të stresit që mund të ndikojnë në shëndetin e fëmijës që në fazat e para të jetës, duke përfshirë edhe atë uterine,  duke ndikuar edhe në zhvillimin e sëmundjeve jo ngjitëse gjatë viteve. Nëse do të gjendeshin këta faktorë, atëherë do të mund të bëhej edhe përpkjekje për t’i evituar në jetën e gruas. Sipas këtij studimi, në shëndetin e fëmijës ndikojnë jo vetëm faktorët ambientalë (ndotja atmosferike, zhurmat, elemetët urbanë), por edhe faktori ekonomik dhe social, fakti nëse nëna është emigrante dhe ka stres apo vështirësi të ndryshme, gjitjashtu edhe stili i jetesës (nëse nëna merret me aktivitet fizik, ndjek një dietë të mirë ushqimore, konsumon alkool dhe duhan, ka zakone jo të mira të gjumit.

Studimet do të vazhdojnë duke u përpjekur të zbulojnë edhe më gjërësisht ndikimin e këtyre faktorëve socio-ekonimikë në shëndetin mendor, respirator dhe kardio-metabolik. Krahas këtyre problemeve, stresi shkakton edhe probleme me presionin e lartë të gjakut ndërsa fëmija është rritur.

Lexoni dhe: Konsumimi i cokollates se zeze permireson memorien dhe redukton nivelin e stresit

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X