Sezoni i mandarinave, por a lejohen në shtatzani?

0 0

Ushqyerja në shtatzani: mandarina

Mandarinat, këto agrume të shijshme janë tipike për sezonin e ftohtë dhe mund të gjenden në varietete të ndryshme.

Dieta gjatë shtatzanisë, megjithatë, ka nevojë për më shumë masa paraprake sepse është e nevojshme të shmangni ushqime të caktuara, të cilat mund të jenë të dëmshme për nënën dhe fëmijën.

Pikërisht për shkak se ka shumë ushqime të ndaluara gjatë shtatzanisë, nënat pyesin veten:

 • “Çfarë duhet të shmangin në shtatzani?”
 • “A mund të hanë mandarina gjatë shtatzanisë?”
 • “Sa kalori kanë mandarinat?”

Mandarina: vlerat dhe llojet

Siç kemi thënë, ekzistojnë disa lloje të mandarinave.

Dallimi thelbësor është midis mandarinave klasike dhe klementinave dhe konsiston në faktin se këto të fundit kanë një lëvore më të lehtë, një shije më të ëmbël dhe nuk kanë fara. Pikërisht për këtë arsye, klementinetët janë më të dashura nga fëmijët dhe nga ata që nuk e vlerësojnë shijen e thartë të mandarinave.

Vlerat e mandarinave janë të shumta. Ato përmbajnë:

 • shumë vitaminë C;
 • vitaminë A;
 • vitaminë B;
 • hekur;
 • kalcium;
 • kalium;
 • fibra;
 • acid folik;
 • vitamina P, e cila lufton mbajtjen e ujit dhe nxit diurezën.

Mandarina në shtatzani

Prandaj, mandarinat mund të konsiderohen ushqime të rekomanduara gjatë shtatzanisë, sepse ato janë të pasura me lëndë ushqyese të dobishme si për nënën ashtu edhe për fëmijën.

Në veçanti, te mandarinat, vitamina C ka efekte të dobishme për fëmijën. Sipas hulumtimeve të Universitetit të Kopenhagës, midis 10% dhe 20% të të rriturve vuajnë nga mungesa e vitaminës C. Për këtë arsye, ngrënia e mandarinave gjatë shtatzanisë i ndihmon ata të marrin këtë vitaminë të rëndësishme. Nëse nuk keni marrë mjaftueshëm, fëmija mund të lindë me çrregullime të trurit.

Vlerat ushqyese të mandarinës dhe kaloritë

 • 0,13 gramë nga 100 janë karbohidrate.
 • 0,8 gramë janë proteina.
 • 85 gramë nga 100 është ujë.
 • Yndyrat përfaqësojnë një pjesë të vogël: 0,30 gramë.
 • Vitamina C është pjesa më e qëndrueshme e të gjitha proteinave: 26.7 mg për 100 gramë.

Mandarina ka veti të panumërta të dobishme. Vitamina C forcon sistemin imunitar. Fijet ulin kolesterolin dhe kanë përfitime për sistemin kardiovaskular. Mandarinat janë gjithashtu shumë të mira për lëkurën. Ato gjithashtu kanë veti antiseptike, antikanceroze, ndihmon tretjen e ushqimit dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut.

Kaloritë e mandarinave janë rreth 50 në 100 gramë. Pra, te mandarinat, kaloritë nuk janë të pakta dhe, në çdo rast, këshillohet të mos hani shumë të tilla.

Lexo edhe: Kur mundet nje femije te haje mandarina?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Konsumi i shegëve në shtatzani

A është i sigurt konusumi i shegëve dhe lëngut të tyre në shtatzani? Çfarë përfitimesh sjellin ato për nënën dhe bebin? Cila është sasia e rekomanduar? Shegët u sigurojnë grave...

Dieta në muajin e 9...

Kur jeni në muajin e 9 të shtatzanisë, do të zbuloni se ekzistojnë disa sfida me të cilat ju duhet të përballeni. Meqenëse është muaji i fundit, pa dyshim që...

Ushqimet nga deti ofrojnë ushqyes...

Ushqyesit e rëndësishëm që gjenden brenda këtyre produkteve, ulin rrezikun e depresionit të nënës dhe sjellin një peshë më të mirë lindjeje për foshnjën, së bashku me përmirësimin e zhvillimit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X