Sëmundja e rrallë bën që lëkura të duket e djegur, nënën e akuzojnë për abuzim

Një nënë po kalon një moment shumë të vështirë pasi u akuzua se abuzonte me djalin e saj të ri, i cili vuan nga një sëmundje e rrallë që e bën lëkurën të duket sikur ka djegie të rënda.
0 0

Një nënë po kalon një moment shumë të vështirë pasi u akuzua se abuzonte me djalin e saj të ri, i cili vuan nga një sëmundje e rrallë që e bën lëkurën të duket sikur ka djegie të rënda.

Marcos Jordan Burrola-Jaquez, një 18-vjeçar nga Wichita, Kansas, vuan nga një epidermolizë recesive bullos, ose EB, një çrregullim i rrallë gjenetik i indit lidhor që bën lëkurën të jetë aq e brishtë sa edhe fërkimi i vogël mund të shkaktojë flluska. Fëmijët me këtë sëmundje quhen “Fëmijë Flutur“, sepse lëkura e tyre është po aq e brishtë sa krahët e një fluture.

Kjo gjendje e bën atë të paaftë për të ecur dhe shkakton dhimbje torturuese. Si rezultat, adoleshenti shpesh duhet të humbasë ditët e shkollës për të përballuar gjendjen e tij. Sipas Daily Mail, nëna e Marcos, Melissa Jaquez, është akuzuar për abuzime të shumëfishta për shkak të pamjes së djegur të lëkurës së tij.

“Publiku kontaktoi policinë që erdhi duke trokitur në derën time duke më akuzuar për djegie dhe abuzimin e fëmijës sim për shkak të mënyrës se si ai dukej”, tha Jaquez. “Isha në shok total. Më bëri të ndihesha shumë e vetmuar. Unë thjesht nuk e kuptova pse morën policinë në vend që të na afroheshin drejtpërdrejt dhe të ofronin mbështetje.”

Çdo ditë, Melissa duhet të ndryshojë fashat e djalit, ta ushqejë atë përmes një tubi ushqyes dhe t’i japë ilaçe për të menaxhuar dhimbjen.

Sëmundja mund të çojë në humbje të shikimit, shpërfytyrim dhe efekte të tjera anësore që kërcënojnë jetën.

Familja e Marcos po kërkon të mbledhë para të mjaftueshme për nënën e tij që të lërë punën për t’u kujdesur për të birin gjatë gjithë kohës. Pavarësisht nga gjendja e tij, Marcos është mirënjohës për të gjithë ndihmën që merr dhe ka një pikëpamje pozitive për jetën e tij.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X