Sëmundja e “perfeksionizmit”, kanë faj edhe prindërit

0 0

Kërkesa për përsosmëri, dëshira për të arritur rezultate të caktuara me çdo kusht mund të mos jetë e shëndetshme. Hulumtimet e fundit kanë treguar se një formë e perfeksionizmit është gjithnjë e më e zakonshme, ndonjëherë duke u bërë patologjike.

Sëmundja e gjeneratave të reja

Sipas një analize të 77 studimeve të udhëhequra nga Universiteti Saint John në York, Universiteti i Mbretërisë së Bashkuar dhe Dalhousie, Kanada, perfeksionizmi është rritur ndjeshëm gjatë 25 viteve të fundit dhe shqetësimet janë njësoj si për burrat dhe gratë. 25,000 njerëz u përfshinë në anketë. Studiuesit Simon Sherry dhe Martin Smith kanë shpjeguar se “perfeksionizmi është rritur që nga viti 1990. Kjo do të thotë se njerëzit luftojnë më shumë se gjeneratat e mëparshme”.

Fiksimi i konkurrencës

Shkaqet e perfeksionizmit të shfrenuar janë të vështira për t’u identifikuar. Sigurisht që jemi përballë një shoqëri gjithnjë e më komplekse dhe më konkurruese, dhe ambicia dhe përmbushja personale janë arsye për krahasim mes të barabartëve. Këtu, prindërit marrin një rol vendimtar: duke pasur shpresa të mëdha për fëmijët e tyre dhe duke qenë kritikë, ata mund të inkurajojnë kërkesën ndaj të përsosurës. Edhe media luan rolin e saj, duke propozuar idealet e bukurisë dhe përsosmërisë.

Mendimi i ekspertit

“Prindërit – shpjegojnë studiuesit – duhet të jenë më pak kritikë dhe tepër mbrojtës, duke i mësuar fëmijët e tyre që të tolerojnë dhe të mësojnë nga gabimet e tyre”. Ne duhet t’i duam fëmijët tanë pavarësisht nga performanca e tyre akademike dhe t’u mësojmë atyre se gjëja e rëndësishme nuk është të fitojë, por të marrë pjesë.

Ata që vuajnë nga përsosmëria mendojnë shumë mbi gabimet e tyre dhe e gjejnë të vështirë të përballen me përvojat e ardhshme nga frika e gabimeve: një humbje e energjisë që dëmton qetësinë e jetës së përditshme.

Lexo me shume: Si t’i mesojme femijet te behen punetore?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X