Sëmundja e lëkurës që dëmton cilësinë e jetës

0 0

E gjitha fillon në fëmijërinë e hershme kur dermatiti atopik, shkaku kryesor i inflamacionit të lëkurës, prek rreth 15-20% të fëmijëve. Manifestimet e tij janë të njohura: copëza të lëkurës së thatë dhe të kuqe, shpesh me praninë e acarimit dhe në shumë raste gërryes dhe praninë e koreve të vogla për shkak të faktit të kruarjes.

Shpesh shoqërohet me astmë dhe alergji

Lezionet e dermatitit atopik kryesisht gjenden në fytyrë, në përthyerjet e lëkurës së bërrylave dhe gjunjëve, në duar dhe këmbë. Çrregullimi shoqërohet shpesh me rinitit alergjik, sulmet e astmës dhe alergjitë ushqimore. Problemi lehtësohet në adoleshencë dhe akoma më shumë në moshën e rritur, por të dhënat në dispozicion thonë se në vende si Italia ka ende një incidencë të dermatitit atopik deri në 8% te personat mbi 18 vjeç. Në çdo moshë çrregullimi krijon një stres të fortë, si për problemet e kruajtjes dhe humbjen e gjumit që ajo shkakton, por edhe për faktorin estetik, që nuk duhet nënvlerësuar.

Krijon parehati dhe pakënaqësi te të rinjtë

Një studim i fundit u përqëndrua pikërisht në atë që do të thotë për adoleshentët të jetojnë me dermatit atopik dhe cili është ndikimi për familjet. Studimi u realizua përmes pyetësorëve të administruar për fëmijët midis 12 dhe 17 vjeç dhe prindërit e tyre. Analiza e pyetësorëve tregoi se 36% e adoleshentëve që vuanin nga dermatiti atopik në javën që i paraprinë pyetësorit u ndjenë të pakëndshëm, të pakënaqur ose të trishtuar për shkak të patologjisë së tyre. Në përgjithësi, megjithatë, 82% e fëmijëve të prekur nga dermatiti atopik kanë raportuar një gjendje të shqetësimit të rëndë. Prindërit, nga ana e tyre, pranuan se e lënë pas dore mirëqenien e fëmijëve të tjerë në mënyrë që të përqëndrohen në kujdesin ndaj atij që vuan nga dermatiti atopik dhe 11% thanë se ata organizuan jetën familjare sipas sëmundjes së fëmijës së tyre.

Çrregullimet e gjumit dhe cilësia e dëmtuar e jetës

Sipas Luigi De Gennaro, profesor i Psikologjisë dhe Psikologjisë Fiziologjike dhe drejtori i Laboratorit të Gjumit të Universitetit La Sapienza të Romës, llogaritet që deri në 60% të adoleshentëve që vuajnë nga dermatiti atopik kanë çrregullime të gjumit që vazhdojnë edhe në fazën e kalimit të sëmundjes, duke ndikuar ndjeshëm edhe në cilësinë e jetës gjatë ditës. Sipas disa studimeve, ekziston edhe një marrëdhënie e kundërt: shqetësimet e gjumit mund të jenë një nga shkaqet nxitëse të dermatitit atopik. Që sugjeron që dermatologët dhe ekspertët e gjumit të punojnë së bashku për të trajtuar sëmundjen.

Përdorimi i kozmetikës tek vajzat dhe produktet e rruajtjes tek djemtë është thelbësore të mos jenë irritues ose alergjik. Në fazën aktive, lezionet duhet të trajtohen me ilaçe specifike që duhet të jepen nga mjeku.

Lexo edhe: Dermatiti atopik përkeqësohet në verë, si ta trajtoni?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X