X

Kryesore

Sekretet për një shtatzani të lumtur

 

Dy vijat që shfaqen në testin e shtatzënisë ju sjellin aq shumë lumturi, por edhe shumë shqetësime si një nënë e ardhshme. Ne duam që gjithçka të funksionojë për mirë, por nuk është gjithmonë e lehtë të dimë se si ta inkurajojmë shtatzëninë për të vazhduar normalisht. Cili është sekreti i suksesit?

Është zbuluar nga një studim i kryer nga një ekip hulumtuesish nga vende të ndryshme.

Çfarë është e mirë për ju…

Autorët shqyrtuan të dhënat nga Përcaktimi për Endpointet e Shtatzënisë, një studim i madh ndërkombëtar mbi shtatzëninë. Në veçanti, ata identifikuan një mostër prej 5.628 femrash që në vitet 2004 dhe 2008 ngelën shtatzanë për herë të parë: 3,196 banore në Australi ose Zelandë të Re dhe 2,432 në Britaninë e Madhe dhe Irlandë. Kështu, ata identifikuan faktorët që lidhen me një shtatzëni të lumtur. Nga analiza e të dhënave, doli që gratë që nuk kishin komplikime të veçanta gjatë nëntë muajve ishin ato që: nuk pinin duhan, hanin fruta, kanë një vend pune të sigurt, nuk vuajnë nga presioni i lartë i gjakut dhe nuk kanë fituar shumë peshë.

… dhe çfarë ju lëndon

Jo vetëm kaq. Studiuesit zbuluan gjithashtu se faktorët që luajnë një rol negativ janë veçanërisht: një shtim i tepërt i kilogramëve, presioni i lartë i gjakut dhe përdorimi i drogës ose alkoolit, sidomos në tremujorin e parë të shtatzënisë. Të gjithë, në fakt, shoqërohen me një rrezik në rritje të hipertensionit, preeklampsisë, nënpeshën e fëmijës dhe lindjen e parakohshme. Këto janë gjendje që rrezikojnë shëndetin gjatë shtatzënisë dhe të foshnjës. Gjatë studimit, ata gjithashtu u përpoqën të përcaktojnë rolin e secilit prej këtyre “armiqve”. Për shembull, një rënie prej 5 mmHg në presionin e gjakut të nënës ka treguar se rrit mundësinë për të patur një shtatzëni të lumtur prej 3%.

Me pak fjalë

Për të pasur një shtatzëni të lumtur është e rëndësishme që të keni një mënyrë jetese të shëndetshme. Kjo do të thotë të hani në mënyrë të ekuilibruar, të mos pini duhan, të shmangni alkoolin, të mos shtoni shumë peshë, të konsumoni pak kripë. Bilanci psikologjik është gjithashtu i rëndësishëm.

Lexo edhe: 5 keshilla per t’i “mbijetuar” shtatzanise gjate veres

Comments

comments

Me shume ne: Nje guide rreth shtatzanise, slider
ZAIMINA ME VAJZEN
E bija e mbretit, Zaimina dedikim emocionues për bashkëshortin dhe të bijën/ FOTO

  Zaimina Vasjari është një nga vajzat e njohura më aktive në rrjetet sociale. Ajo e përdor Instagramin për të...

Close