loading

Sekretet për një shtatzani të lumtur

0 0

 

Dy vijat që shfaqen në testin e shtatzënisë ju sjellin aq shumë lumturi, por edhe shumë shqetësime si një nënë e ardhshme. Ne duam që gjithçka të funksionojë për mirë, por nuk është gjithmonë e lehtë të dimë se si ta inkurajojmë shtatzëninë për të vazhduar normalisht. Cili është sekreti i suksesit?

Është zbuluar nga një studim i kryer nga një ekip hulumtuesish nga vende të ndryshme.

Çfarë është e mirë për ju…

Autorët shqyrtuan të dhënat nga Përcaktimi për Endpointet e Shtatzënisë, një studim i madh ndërkombëtar mbi shtatzëninë. Në veçanti, ata identifikuan një mostër prej 5.628 femrash që në vitet 2004 dhe 2008 ngelën shtatzanë për herë të parë: 3,196 banore në Australi ose Zelandë të Re dhe 2,432 në Britaninë e Madhe dhe Irlandë. Kështu, ata identifikuan faktorët që lidhen me një shtatzëni të lumtur. Nga analiza e të dhënave, doli që gratë që nuk kishin komplikime të veçanta gjatë nëntë muajve ishin ato që: nuk pinin duhan, hanin fruta, kanë një vend pune të sigurt, nuk vuajnë nga presioni i lartë i gjakut dhe nuk kanë fituar shumë peshë.

… dhe çfarë ju lëndon

Jo vetëm kaq. Studiuesit zbuluan gjithashtu se faktorët që luajnë një rol negativ janë veçanërisht: një shtim i tepërt i kilogramëve, presioni i lartë i gjakut dhe përdorimi i drogës ose alkoolit, sidomos në tremujorin e parë të shtatzënisë. Të gjithë, në fakt, shoqërohen me një rrezik në rritje të hipertensionit, preeklampsisë, nënpeshën e fëmijës dhe lindjen e parakohshme. Këto janë gjendje që rrezikojnë shëndetin gjatë shtatzënisë dhe të foshnjës. Gjatë studimit, ata gjithashtu u përpoqën të përcaktojnë rolin e secilit prej këtyre “armiqve”. Për shembull, një rënie prej 5 mmHg në presionin e gjakut të nënës ka treguar se rrit mundësinë për të patur një shtatzëni të lumtur prej 3%.

Me pak fjalë

Për të pasur një shtatzëni të lumtur është e rëndësishme që të keni një mënyrë jetese të shëndetshme. Kjo do të thotë të hani në mënyrë të ekuilibruar, të mos pini duhan, të shmangni alkoolin, të mos shtoni shumë peshë, të konsumoni pak kripë. Bilanci psikologjik është gjithashtu i rëndësishëm.

Lexo edhe: 5 keshilla per t’i “mbijetuar” shtatzanise gjate veres

Posted in Uncategorized

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ja pse data juaj e...

Mjekët e llogaritin datën e lindjes duke ditur ciklin tuaj të fundit menstrual. Zyrtarisht, ata llogaritin 40 javët e shtatzënisë nga perioda e fundit. Regjistrimet tuaja për vazhdimin e shtatzanisë...

7 arsyet pse marrëdhëniet më...

Ideja për t'u martuar na bën pak të emocionuar dhe sjell një buzëqeshje në fytyrën tonë. Të jetosh së bashku me dikë që e do përgjithmonë duket e përsosur, por...

Të përzierat në shtatëzani: përdorni...

Përveç ilaçeve, për format e buta të ndjesisë për të vjellë mund të përdorni xhinxherin ose akupresurën duke përdorur byzylykë specifikë. Pse xhinxher? Karakteristikat anti përzierje të xhinxherit, një bimë...

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

3-8 javë: Kjo është periudha kur kryesisht gratë e kanë bërë testin e shtatzënisë që ka treguar plusin magjik apo dy vijat. Është çasti i duhur që t'i telefononi gjinekologut...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X