Së shpejti test në kushte shtëpie për të parandaluar kancerin e qafës së mitrës

0 0

Një test i ri i bërë vetë për të identifikuar praninë e virusit Papilloma, që mund të evoluojë në një tumor: është duke u studiuar, edhe pse ende jo gati.

Në fakt, ka filluar një studim i ri ndërkombëtar mbi parandalimin e kancerit të qafës së mitrës, i shkaktuar nga virusi Papilloma. Objektivi: të vërtetohet një test i ri molekular i dizajnuar për një kërkim më të shpejtë dhe më efektiv të ADN-së me virus të Papillomës Njerëzore me rrezik të lartë.

Shumë qendra të përfshira

Qendrat e Kolposkopisë së Konsulentëve të Familjes Assl të Sassari marrin pjesë në studim, Laboratori Mjekësor i Epidemiologjisë i Njësisë Operative të Higjenës Aou në Sassari, Instituti Evropian i Onkologjisë në Milano, Universiteti i Milano Bicocca si dhe Qendra Belge e Kancerit dhe në Laboratori i Patologjisë Molekulare në Spitalin Hvidovre, Danimarkë.

Vetë-kampionimi vaginal

Testi bazohet në një vetë-kampionim vaginal të aftë të nxjerrë në pah praninë e ADN-së së Virusit të Papillomës. Një teknikë që, në pritje të ekzaminimit kolposkopik dhe çdo analize citologjike, mund të marrë një tregues fillestar të pranisë së virusit dhe të zbatojë menjëherë masat parandaluese, të mirëqenies dhe vaksinimit.

Kohë më e shpejtë

“Përdorimi i kësaj metodologjie të marrjes së mostrave brenda aktiviteteve të depistimit të qafës së mitrës do të lejojë Qendrat tona të Kolposkopisë të zvogëlojnë kohën e nevojshme për verifikimin e pranisë së ADN-së së Virusit të Papillomës dhe të zgjerojë audiencën e grave”, thotë koordinatori i Konsulentëve të Assl të Sassari , Dr. Roberto Pietri.

Tani për tani, Pap testi mbetet më efektivi në zbulimin e virusit

Aktualisht, mjeti diagnostikues dhe parandalues ​​më i përdorur sot është Pap testi i cili, nëse kryhet në intervale të rregullta (çdo 2-3 vjet), edhe gjatë shtatzanisë, zvogëlon rrezikun e zhvillimit të kancerit të qafës së mitrës me rreth 70 për qind. HPV, Human Papilloma Virus, është një infeksion shumë i përhapur, transmetohet kryesisht seksualisht. Më shumë se 120 lloje të HPV janë identifikuar deri më tani. Nga 12 prej tyre të klasifikuara si me rrezik të lartë, dy (HPV 16 dhe 18) ishin fajtorët kryesorë për zhvillimin e tumorit të infeksionit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X