Së shpejti pritet të dalë vaksina kundër virusit që shkakton ftohjen

0 0

I ftohti është një infeksion i frymëmarrjes i shkaktuar nga një mori virusesh, midis të cilave ekziston edhe virusi syncytial i frymëmarrjes (Vrs). Ndërsa VRS zakonisht shkakton vetëm një formë të zakonshme të ftohjes tek të rriturit e shëndetshëm, kjo mund të çojë në infeksione potencialisht shumë të rrezikshme dhe madje edhe fatale tek foshnjat. Në fakt, është shkaku kryesor i sëmundjeve të sistemit të frymëmarrjes tek foshnjat dhe një shkak shumë i shpeshtë i bronkiolitit dhe ndonjëherë i pneumonisë, me kollë dhe vështirësi në frymëmarrje. Në të gjithë botën, rreth 60,000 fëmijë nën 5 vjeç dhe 14,000 mbi 65 vjeç vdesin çdo vit nga prekja e këtij virusi. Një vaksinë është duke u përgatitur kundër këtij tij dhe parashikohen rezultate të mira.

Duhet të miratohet

Një vaksinë që mund ta luftojë virusin mund të jetë me të vërtetë thelbësore për të shpëtuar shumë jetë dhe tani njëra është testuar me sukses në një provë klinike ku përfshihen 420 individë, rezultatet e së cilës janë shfaqur në Gazetën e Sëmundjeve Infektive. Vaksina mund të jetë gati deri në vitin 2024 dhe gjithashtu të ketë një indikacion pediatrik. Gjatë provës, ekspertët zbuluan se një dozë e vetme e vaksinës mund të trefishojë përqendrimin e antitrupave specifikë kundër virusit në hundën e të vaksinuarve. Efekti i vaksinës, që rezulton të jetë i sigurt dhe i toleruar mirë, zgjat për gjashtë muaj (kështu që një dozë e vetme mbulon të paktën stinët vjeshtë-dimër në të cilat virusi qarkullon më shumë), dhe shtrihet në mbi një vit me një dozë të dytë përforcuese. Një provë më e madhe klinike është planifikuar tani për Vitin 2021 që përfshin mbi 12,000 të rritur. Vaksina mund të përdoret gjithashtu për fëmijët, por jo para se të testohet gjithashtu për këtë grupmoshë.

Virusi sincital i frymëmarrjes është një shkak shumë i zakonshëm i infeksionit të traktit respirator tek fëmijët. Simptomat tipike përfshijnë rrufë, ethe, kollë dhe fishkëllimë në kraharor dhe nëse infeksioni është i rëndë, mund të çojë në shqetësime të frymëmarrjes. Pothuajse të gjithë fëmijët e marrin infeksionin në 4 vitet e para të jetës dhe shumë në vitin e parë. Infeksioni nuk e bën atë plotësisht imun, prandaj ri-infektimi është i zakonshëm, megjithëse është përgjithësisht më pak i rëndë.

Lexo edhe: A luajnë rol mjetet e trajtimit për ftohjen e fëmijëve të vegjël?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X