Së shpejti nuk do të ketë më mbushje dhëmbësh?

0 0

Seancat e urryera tek dentisti së shpejti mund të jenë një kujtim i së shkuarës, falë një ilaçi të zhvilluar dhe testuar për Alzheimerin që ndihmon që dhëmbët e dëmtuar nga prishja të rriten natyrshëm.

Një sistem i thjeshtë

Sistemi, i studiuar nga studiuesit në Kings College London, konsiston në vendosjen e një sfungjeri kolagjeni të lagur në ilaç në gropën e shkaktuar nga kariesi që është në gjendje të riparojë kariesin si në praktikën normale klinike.

Ekipi i studiuesve britanikë pas zbulimit, pas një serie eksperimentesh të suksesshme te kafshët, po planifikon një provë klinike.

Mjaft me mbushjet

Një mbushje mund të ketë një kohëzgjatje shumë të ndryshueshme e cila varet nga lloji i materialit të përdorur; dikur përdorimi i amalgamës zgjaste deri në tridhjetë vjet, por ishin shumë invazivë. Tani me materialet e reja dhëmbi ruhet, por këto mbushje të reja zgjasin rreth dhjetë vjet. Paul Sharpe, koordinator i studimit, demonstroi se, kur stimulohet siç duhet, dhëmbi është në gjendje të rritet përsëri natyrshëm, falë qelizave burimore të pranishme në pulpën e tij. Këto prodhojnë dentin e ri që zëvendëson atë të gërryer nga kariesi. Procesi përfundon brenda gjashtë javësh dhe sfungjerët e kolagjenit të lagur me ilaçin shpërndahen natyrshëm. Ideja është, pra, të trajtohet kariesi, duke rigjeneruar një dhëmb të ri në vend që të hiqni pjesën e dëmtuar dhe pastaj ta mbushni atë; një dhëmb i ri që do të zgjasë shumë më tepër se një mbushje klasike.

Thjeshtësia e metodës e bën atë ideale për trajtimin natyror të kariesit të madh, duke lejuar edhe mbrojtjen e pulpës së dhëmbit dhe rindërtimin e dentinës.

Lexo edhe: Dhëmbët me njolla: sëmundje e fëmijëve të viteve 2000


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kolesteroli: një e pesta e...

Sa më i ulët kolesteroli, aq më mirë pwr shwndetin. Për Shoqërinë Evropiane të Kardiologjisë është ky rregull i thjeshtë që duhet të udhëheqë menaxhimin e kolesterolit LDL te pacientët...

Ngritja në këmbë çdo gjysmë...

Sekreti i të ndjerit mirë? "Thyeni" rregullisht mënyrën e jetesës së qëndrimit ulur dhe ngrihuni çdo gjysmë ore nga karrigia juaj. Pavarësisht nëse jeni në punë ose në kohën tuaj...

Kohëzgjatja e Covid 19 varet...

Sipas një studimi të botuar në Journal of Thrombosis and Haemostasis nga ekspertë të Universitetit RCSI të Mjekësisë dhe Shkencave Shëndetësore në Irlandë, përqendrimet në gjak të molekulave të përfshira...

5 këshilla për të kaluar...

Kanë kaluar tetëmbëdhjetë vjet që kur jam trajtuar për kancerin e gjirit. Duke shikuar pas, gjërat që më ndihmuan atëherë më kanë shërbyer deri në momentin që flas. Unë nuk...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X