Së shpejti nuk do të ketë më mbushje dhëmbësh?

0 0

Seancat e urryera tek dentisti së shpejti mund të jenë një kujtim i së shkuarës, falë një ilaçi të zhvilluar dhe testuar për Alzheimerin që ndihmon që dhëmbët e dëmtuar nga prishja të rriten natyrshëm.

Një sistem i thjeshtë

Sistemi, i studiuar nga studiuesit në Kings College London, konsiston në vendosjen e një sfungjeri kolagjeni të lagur në ilaç në gropën e shkaktuar nga kariesi që është në gjendje të riparojë kariesin si në praktikën normale klinike.

Ekipi i studiuesve britanikë pas zbulimit, pas një serie eksperimentesh të suksesshme te kafshët, po planifikon një provë klinike.

Mjaft me mbushjet

Një mbushje mund të ketë një kohëzgjatje shumë të ndryshueshme e cila varet nga lloji i materialit të përdorur; dikur përdorimi i amalgamës zgjaste deri në tridhjetë vjet, por ishin shumë invazivë. Tani me materialet e reja dhëmbi ruhet, por këto mbushje të reja zgjasin rreth dhjetë vjet. Paul Sharpe, koordinator i studimit, demonstroi se, kur stimulohet siç duhet, dhëmbi është në gjendje të rritet përsëri natyrshëm, falë qelizave burimore të pranishme në pulpën e tij. Këto prodhojnë dentin e ri që zëvendëson atë të gërryer nga kariesi. Procesi përfundon brenda gjashtë javësh dhe sfungjerët e kolagjenit të lagur me ilaçin shpërndahen natyrshëm. Ideja është, pra, të trajtohet kariesi, duke rigjeneruar një dhëmb të ri në vend që të hiqni pjesën e dëmtuar dhe pastaj ta mbushni atë; një dhëmb i ri që do të zgjasë shumë më tepër se një mbushje klasike.

Thjeshtësia e metodës e bën atë ideale për trajtimin natyror të kariesit të madh, duke lejuar edhe mbrojtjen e pulpës së dhëmbit dhe rindërtimin e dentinës.

Lexo edhe: Dhëmbët me njolla: sëmundje e fëmijëve të viteve 2000


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X