Sapo sollët në jetë një fëmijë, tani çfarë duhet të bëni dhe çfarë të shmangni?

Pas lindjes së një fëmije, nënave u thuhet të qëndrojnë të qeta për të paktën 4-6 javë. Ekzistojnë arsye të forta: para së gjithash, pas lindjes së fëmijës, nënat kanë mbetur me një plagë brenda mitrës së tyre nga ku ka dalë placenta.
0 0

Nënat dhe lindja e fëmijëve: kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të pushoni

Lindja e fëmijëve është një nga momentet më të bukura në jetën e një gruaje, por edhe një nga më të vështirat dhe “traumatizueset”. Shpesh, rikuperimi fizik dhe mendor pas lindjes është i gjatë dhe kërkues, aq sa disa nga nënat e reja bien në të ashtuquajturin depresion pas lindjes. Si të trajtoni periudhën pas nëntë muajsh?

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të pushoni: rekomandimi i një eksperti

Lindja cezariane, ndryshe nga ajo natyrale, përfshin një plagë që rezulton nga prerja. E megjithatë, ka një plagë tjetër për të cilën shumë nuk flasin, por që ekziston: mitra pas daljes së placentës, ose organi që është krijuar me konceptimin e foshnjës.

“22 cm: kjo është diametri i saktë i një pjate prej porcelani. Gjithashtu është diametri mesatar i një mitre. Pas lindjes së një fëmije, nënave u thuhet të qëndrojnë të qeta për të paktën 4-6 javë. Ekzistojnë arsye të forta: para së gjithash, pas lindjes së fëmijës, nënat kanë mbetur me një plagë brenda mitrës së tyre nga ku ka dalë placenta. Këtij lëndimi do të duhen të paktën 4-6 javë për t’u shëruar plotësisht. Gratë janë akoma të ndjeshme ndaj infeksioneve dhe humbjeve në atë periudhë, edhe nëse duket se ndjehen mirë”, – ky është postimi në Facebook i një eksperti.

Komente pozitive dhe kritike

Postimi, nëse nga njëra anë mori lavdërimet e shumë grave, nga ana tjetër tërhoqi kritika: sipas disa grave, në fakt, kanë marrë mesazhin që nënat e reja duhet të qëndrojnë të palëvizshme në javët pas lindjes, duke shmangur çdo lloj aktiviteti. Realiteti është krejt i ndryshëm: eksperti në fakt nënvizoi rëndësinë e ecjes, por duke shmangur shumë përpjekje dhe duke kërkuar ndihmë, nëse është e nevojshme nga partneri.

Rëndësia e pushimit

Eskperti Doula përfundon duke i nxitur nënat e reja të mendojnë së pari për t’u kujdesur për veten e tyre, pastaj për partnerët, prindërit, të afërmit dhe miqtë e tyre. Në 4-6 javët pas lindjes së fëmijëve, nënat e reja duhet të shmangin përpjekjet e tepërta fizike, të parapëlqejnë divanin ose shtratin sesa punët e shtëpisë.

Lexo edhe: Përse është i shëndetshëm kontakti seksual pas lindjes së fëmijëve?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pasi u riktheva në punë...

Në ditë si këto, mbrëmjet e së dielës përfshijnë paketimin e shumë ushqimeve që mbahen në duar nga të vegjlit, të cilat i bëj gati për djalin tim për mëngjes...

Histori personale: Më mbaroi dashuria...

Ka ndodhur dy herë në martesën time që më ka mbaruar dashuria për burrin tim. E para ishte pas rreth dy vjetësh e gjysmë. Shkëlqimi i muajit të mjaltit ishte...

Të dashura shoqe, do të...

Të dashura mikesha, Më mungoni. Ndihem sikur nuk e kemi parë njëra-tjetrën prej vitesh. Kemi kaluar shumë kohë pasi kemi qëndruar zgjuar shumë vonë, duke qeshur derisa na kanë dalë...

Këshillat që do të doja...

Unë po gatuaja darkën mbrëmë kur, fëmija im 10-muajsh filloi të ulërinte në këmbët e mia ashtu siç filloi të ziejë uji i makaronave. Ai u përplas rreth e rrotull...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X