Salmoni ne shtatzani, eksperimenti qe u krye tek nena e ardhshme

0 0

Konsumimi i peshkut në shtatzani ka vlera, por duhet të keni kujdes të mos konsumoni peshkun e gabuar. Salmon është një prej ushqimeve që duhet t’ju shoqërojnë gjatë 9 muajve, dhe duhet të përdoret 2 herë në javë.

Studimet e kanë pohuar këtë fakt

Sipas ekspertëve të Universitetit të Granada, që kanë marrë në studim efektin e peshkut salmon në shëndetin e gruas dhe fetusit gjatë shtatzanisë, dy porcione janë mëse të mjaftueshme. Sipas mjekut Garcia-Rodrigues CE si edhe sipas kolegëve të tij, është parë e nevojshme që të analizohen disa gra shtatzana, të cilat janë ndarë në dy grupe, por e përbashkëta e tyre ishte se të gjitha kishin një konsum shumë të dobët, për të mos thënë të munguar të peshkut gjatë shtatzanisë. Grave të grupit të parë ju ofrua sasia e duhur e salmonit nga java e 20 e shtatzanisë dhe deri në javën e 34. Gratë e grupit të dytë vazhduan të ndiqnin të njëjtën dietë si më parë.

Salmon në shtatzani, rezultatet e eksperimentit

Sipas analizave, u nxorr përfundimi se përqëndrimi i acideve yndyrore omega-3 ishin shumë herë më të larta krahasuar me gratë e grupit të dytë. Përfitimet nuk u vunë re vetëm në rritjen e përqëndrimit të omega-3 tek gruaja, por edhe tek fëmija. Ajo që duhet të theksojmë është se salmon që u përdor në studim ishte i kontrolluar, pra vinte nga ujëra të pastra dhe u kontrollua për të qënë të sigurt se nuk përmbante mërkur. Sigurohuni para se të blini peshkun tuaj, jo vetëm nëse bëhet fjalë për salmonin, por për të gjithë llojet e peshkut.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X