Sa zgjasin ftohjet e para tek fëmijët? Kjo gjë varet nga bakteret në hundë

Koha e rikuperimit nga një ftohje varet nga bakteret në traktin respirator ose mikrobiota e hundës.
0 1

Studiuesit e Universitetit të Bazelit (Zvicër) e thonë këtë në një studim të botuar në ERJ Open Research të Shoqatës Evropiane të frymëmarrjes, sipas të cilit jetëgjatësia e infeksioneve të para të frymëmarrjes duket se varet, të paktën pjesërisht, nga bakteret që gjenden tashmë në hundë.

Lloje të ndryshme të baktereve

Roland Neumann, një studiues në Spitalin e Fëmijëve në Universitetin e Bazelit, shpjegoi se zorrët nuk janë e vetmja pjesë e trupit që zhvillon llojet e ndryshme të baktereve; e njëjta vlen edhe për traktin respirator dhe grupi i këtyre mikroorganizmave, i cili merr emrin “mikrobiota”, gjithashtu ndikon në shëndetin e frymëmarrjes. Shumica e fëmijëve të përfshirë në studim u shëruan brenda dy javësh. Një numër më i vogël, nga ana tjetër, qëndroi sëmurë për një kohë më të gjatë dhe, duke krahasuar mikrobiomën e hundës tek të dy grupet e fëmijëve, ka dallime.

Ndikimi i mikrobiotës

Studiuesit zviceranë kanë vendosur kështu të verifikojnë nëse mikrobiota e sistemit të frymëmarrjes ndikon në rezultatin e ftohjes së parë tek fëmijët dhe infeksionet e tjera të zakonshme të frymëmarrjes. Për ta zbuluar, ata ekzaminuan 167 bebe që nuk kishin pasur kurrë ndonjë infeksion të frymëmarrjes. Prindërve të tyre iu kërkua që të kontaktojnë studiuesit kur të shihnin simptomat e para të ftohjes, kollitjes ose çrregullimeve të tjera otorhinolaringologjike, në mënyrë që ata të mund të merrnin një mostër mukoze për t’u ekzaminuar dhe më pas të monitoronin ecurinë e simptomave. Tre javë pasi filluan ftohjet e para tek fëmijët, studiuesit kryen një ekzaminim të ri të hundës për të parë se si kishte ndryshuar mikrobiota.

Rreziku nga astma

Fëmijët që kishin një mikrobiotë ku nuk mbizotëronin bakteret e familjeve Moraksella dhe Streptokok kishin shërim më të shpejtë. Hipoteza është se një përbërje e ndryshme e baktereve mund të ketë një efekt mbrojtës. Arsyeja nuk është akoma e qartë, por zbulimi është i rëndësishëm sepse ekziston një lidhje e qartë midis simptomave të frymëmarrjes në vitin e parë të jetës dhe rrezikut të zhvillimit të astmës në moshën shkollore.

Lexo edhe: A duhet t’u japim ilaçe për ftohje dhe kollë foshnjave dhe fëmijëve?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Zënkat mes fëmijëve, ta mësojmë...

Zënkat mes fëmijëve janë normale e të pranueshme, edhe nëse mund të kalojnë në ndonjë shuplakë apo tërheqje flokësh. Megjithatë, situata fillon të bëhet shqetësuese, kur një fëmijë duke shfaqur...

Britani, fëmijët lejohen të luajnë...

Fëmijët e moshës fillore në Britani po humbin lirinë për të luajtur në mënyrë të pavarur dhe zakonisht nuk lejohen të luajnë jashtë pa mbikqyrje deri në dy vjet më...

Çfarë është hipersksualizmi i fëmijëve...

Kur vjen fjala tek seksualiteti dhe edukimi seksual i fëmijëve, shumë prindër apo kujdestarë stepen t'u japin infromacionin e duhur atyre. Por, nga ana tjetër në mënyrë të pavetëdisjhme apo...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X