loading

Sa zgjasin ftohjet e para tek fëmijët? Kjo gjë varet nga bakteret në hundë

Koha e rikuperimit nga një ftohje varet nga bakteret në traktin respirator ose mikrobiota e hundës.
0 0

Studiuesit e Universitetit të Bazelit (Zvicër) e thonë këtë në një studim të botuar në ERJ Open Research të Shoqatës Evropiane të frymëmarrjes, sipas të cilit jetëgjatësia e infeksioneve të para të frymëmarrjes duket se varet, të paktën pjesërisht, nga bakteret që gjenden tashmë në hundë.

Lloje të ndryshme të baktereve

Roland Neumann, një studiues në Spitalin e Fëmijëve në Universitetin e Bazelit, shpjegoi se zorrët nuk janë e vetmja pjesë e trupit që zhvillon llojet e ndryshme të baktereve; e njëjta vlen edhe për traktin respirator dhe grupi i këtyre mikroorganizmave, i cili merr emrin “mikrobiota”, gjithashtu ndikon në shëndetin e frymëmarrjes. Shumica e fëmijëve të përfshirë në studim u shëruan brenda dy javësh. Një numër më i vogël, nga ana tjetër, qëndroi sëmurë për një kohë më të gjatë dhe, duke krahasuar mikrobiomën e hundës tek të dy grupet e fëmijëve, ka dallime.

Ndikimi i mikrobiotës

Studiuesit zviceranë kanë vendosur kështu të verifikojnë nëse mikrobiota e sistemit të frymëmarrjes ndikon në rezultatin e ftohjes së parë tek fëmijët dhe infeksionet e tjera të zakonshme të frymëmarrjes. Për ta zbuluar, ata ekzaminuan 167 bebe që nuk kishin pasur kurrë ndonjë infeksion të frymëmarrjes. Prindërve të tyre iu kërkua që të kontaktojnë studiuesit kur të shihnin simptomat e para të ftohjes, kollitjes ose çrregullimeve të tjera otorhinolaringologjike, në mënyrë që ata të mund të merrnin një mostër mukoze për t’u ekzaminuar dhe më pas të monitoronin ecurinë e simptomave. Tre javë pasi filluan ftohjet e para tek fëmijët, studiuesit kryen një ekzaminim të ri të hundës për të parë se si kishte ndryshuar mikrobiota.

Rreziku nga astma

Fëmijët që kishin një mikrobiotë ku nuk mbizotëronin bakteret e familjeve Moraksella dhe Streptokok kishin shërim më të shpejtë. Hipoteza është se një përbërje e ndryshme e baktereve mund të ketë një efekt mbrojtës. Arsyeja nuk është akoma e qartë, por zbulimi është i rëndësishëm sepse ekziston një lidhje e qartë midis simptomave të frymëmarrjes në vitin e parë të jetës dhe rrezikut të zhvillimit të astmës në moshën shkollore.

Lexo edhe: A duhet t’u japim ilaçe për ftohje dhe kollë foshnjave dhe fëmijëve?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dhëmbët me njolla: sëmundje e...

Shkaqet për këtë problem janë antibiotikët dhe mungesa e vitaminës D. Për këtë arsye dhëmbët me njolla janë përhapur në të gjithë botën, veçanërisht tek fëmijët, me një mesatare prej...

Tre pyetje, nga Tolstoi, që...

Por, si prind, një nga shkrimet më me ndikim të autorit të madh rus, mendimtar dhe pacifist është një histori e shkurtër 132-vjeçare me më pak se 1.600 fjalë. Edhe...

Pse foshnja ime nuk i...

Qelizat e trurit fillojnë të lidhen me njëra-tjetrën - menjëherë pas lindjes së fëmijës dhe deri në vitin e tretë të jetës së tij. Kjo është e rëndësishme për shkak...

Përgatitja: Sekreti i një prindërimi...

Të dyja këto janë shumë të rëndësishme. Kujdesi para lindjes ka një rëndësi të madhe për një shtatëzani të shëndetshme dhe ndihmon për t'u përgatitur për lindjen, dhe dekorimi i...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X