Sa vite jetë na shkurton nje shtatzani?

0 0

Shtatzënia mund të përshpejtojë plakjen qelizore: çdo fëmijë mund t’i kushtojë nënës deri në dy vjet jetë sipas një studimi të Universitetit Northwestern në Evanston (Shtetet e Bashkuara). Shkencëtarët kanadezë dhe amerikanë matën dy tregues të plakjes qelizore: gjatësinë e telomerëve dhe moshën epigjenetike,  në qindra gra filipinase të reja, të cilët kishin histori të ndryshme riprodhuese.

Studimi u krye në Filipine, ku ngarkesat fizike të punës shpesh janë të larta: në mjedise ku ka shumë burime, pasi në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara, rreziqet shëndetësore që lidhen me shtatzëninë mund të jenë më të ulëta.

Shumë faktorë të përfshirë, por shtatzënia është në krye

Ekspertët vërejtën se, nga pikëpamja biologjike, gratë që lindën, dukeshin më të vjetra se mosha e tyre reale. Në veçanti, çdo shtatzëni përfshinte një plakje të qelizave të nënave midis 0.5 dhe 2 vjet. Gjatësia e telomerit dhe epigenetika janë shenjat e qelizave që parashikojnë vdekshmërinë në mënyrë të pavarur. Edhe pas marrjes parasysh të faktorëve të tjerë që prekin plakjen qelizore, numri i shtatzanive ishte ende në krye të listës.

Rinovim gjatë nëntë muajve, por pas…

Megjithatë, studiuesit zbuluan se gjatë shtatzanisë, qelizat e nënave të ardhshme dukeshin më të reja se sa pritej. Për çudi edhe në qoftë se mosha biologjike e një gruaje ishte më e madhe në bazë të çdo fëmije të sjellë në jetë, gjatë shtatzënisë, mosha e saj epigjenike dukej më e ulët se mosha reale.

Më shumë të ekspozuara ndaj sëmundjeve

Autorët shpjegojnë se disa studime kanë treguar se gratë që kanë shumë fëmijë kanë tendencë të sëmuren më lehtë se ata që nuk bëhen nëna. Rezultatet e studimit duket se konfirmojnë këto gjetje, por nuk do të tregonin arsyet.

Sistemi imunitar i përfshirë

Hulumtimi sugjeron që një shpjegim i mundshëm mund të përfaqësohet nga ndryshimet qelizore që ndodhin gjatë shtatzanisë, ndoshta të lidhura me ndryshimet në sistemin imunitar. Sidoqoftë, është e paqartë nëse këto marrëdhënie do të vazhdojnë në të ardhmen.

Shkencëtarët filluan një studim pasues për të kuptuar se si faktorët si gjendja socioekonomike dhe dieta mund të ndikojnë në efektet e riprodhimit në gratë.

Lexo edhe: Memesia ndikon ne plakje me shume se duhanpirja


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X