Sa shumë fëmijë abuzohen në internet, nuk bëhet asgjë për t’i ndihmuar

0 0

6% e fëmijëve dhe të rinjve midis moshës 9 dhe 17 vjeç ishin viktima të sulmit kibernetik gjatë vitit të kaluar, ndërsa 19% dëshmuan këto episode. Të dhënat vijnë nga sondazhi “EU Kids Online 2017” i realizuar në rreth 1.000 të rinj të të dy gjinive nga Qendra Kërkimore për Media dhe Komunikim e Universitetit Katolik të Zemrës së Shenjtë (OssCom).

Përvojat negative

Nga raporti, i cili synon të monitorojë hyrjen në internet, përdorimet, rreziqet dhe mundësitë për fëmijët, del se përqindja e adoleshentëve të të dy gjinive që jetojnë me përvoja negative, duke shfletuar në internet, është rritur nga 6% në  2010 në 13% në 2017.

Racizmi dhe diskriminimi

31% e 11-17 vjeçarëve deklarojnë se kanë parë mesazhe urrejtjeje ose komente ofenduese drejtuar individëve ose grupeve të njerëzve, të cilët janë sulmuar për ngjyrën e lëkurës, kombësinë ose fenë. Adoleshentët italianë thonë se përpara “fjalës së urrejtjes” ndjenja më e përhapur është trishtimi (52%) i ndjekur nga zemërimi (36%), përbuzja (35%) dhe turpi (20%), por ata pranojnë se në 58% të rasteve nuk është bërë asgjë për të mbrojtur viktimat. Në përgjithësi, të dhënat e mbledhura tregojnë se ekspozimi i të rinjve në faqet ose bloget me përmbajtje raciste dhe diskriminuese po rritet (33% e të anketuarve).

Përgjigjet pasive

Përballë episodeve të sulmit në internet dhe përvojave negative me përvojë në internet, vetëm 2% e djemve dhe vajzave raportuan për përmbajtje ose kontakte të papërshtatshme te menaxherët e platformës. 10% reaguan duke ndryshuar cilësimet e intimitetit, ndërsa 22% bllokuan kontaktet e bezdisshme në rrjetet sociale. Numri i të rinjve që marrin përgjigje pasive është ende shumë i lartë, duke injoruar problemin ose duke shpresuar se do të zgjidhet vetë (35%). Në 25% të rasteve ata nuk flasin me askënd për përvojat që i shqetësojnë dhe në 27% të rasteve ata zgjidhin problemin thjesht duke mbyllur faqen e internetit ose aplikacionin që përdorin.

E dinit?

Smartfoni është mjeti kryesor që përdoret nga fëmijët për të hyrë në internet, i përdorur çdo ditë nga 97% e fëmijëve 15-17 vjeç dhe 51% e fëmijëve 9-10 vjeç. 77% e 9-17 vjeçarëve e përdorin internetin çdo ditë për të komunikuar me miqtë dhe familjen dhe 37% për të bërë detyrat e tyre të shtëpisë.

Lexo edhe: Alarmi: Mos i lini kurrë fëmijët vetëm të luajnë në internetPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse duhet të vaksinohen fëmijët...

Pandemia COVID-19 (koronavirus) e ka bërë të vështirë vazhdimin e mirëmbajtjes rutinore të shëndetit, pavarësisht nëse bëhet fjalë për një operacion jo shuëm të rrezikshëm, një vizitë urgjence apo edhe...

Rikthimi në shkolla e kopshte...

Rikthimi ose jo në shkolla në muajin shtator mbetet një vendim që do të merret nga ekspertët, megjithatë, nëse mësimi do të rifillojë notmalisht, pediatrit kanë disa këshilla. Federata Italiane...

Stresi nuk i dëmton fëmijët,...

Ndër prioritetet e prindërve, sigurisht është të garantojnë një fëmijëri të qetë për fëmijët e tyre, duke u kursyer atyre momente të vështira dhe raste të dhimbshme. Në fakt, sipas...

Fëmijët janë të vetëdijshëm se...

Kur shohim që fëmijët të luajnë, ne shpesh habitemi nga intensiteti dhe angazhimi i tyre. Fëmijët përjetojnë kënaqësi kur luajnë dhe krijojnë një botë imagjinare. Grupi PALS (Studiuesit e mësimit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X