Sa shpesh duhet t’i ndërrojmë çarçafët?

0 0

 

Qentë dhe macet shpesh i hiqem nga shtrati sepse prania e tyre konsiderohet jo higjenike. Megjithatë shumë “gjallesa” të tjera të padukshme për syrin e lirë, mbesin midis çarçafëve. Kjo është arsyeja pse ju duhet t’i ndryshoni ata të paktën një herë në javë. Kështu konkludojnë rezultatet e një studimi nga Universiteti i Nju Jorkut për të shmangur një përhapje të tepruar të mikrobeve dhe baktereve.

Shtrati i mbingarkuar

Së paku një e treta e jetës së njeriut kalon në shtrat. Prandaj, ndryshimi i shpeshtë i çarçafëve është thelbësor për të mos u sëmurur: mikrobet dhe bakteret, në fakt, vazhdimisht e vënë sistemin tonë imunitar nën sulm. Këtu janë disa fakte të paqëndrueshme. Çdo vit, rreth 98 litra djerse lëshohen në shtrat, sidomos në verë dhe lagështia i bën fletët habitatin ideal për mikroorganizmat. Mbulesa përmban 4 deri 17 lloje të ndryshme të baktereve, të cilat vijnë në kontakt me sistemin tonë të frymëmarrjes.

Gjithashtu sekrecionet e trupit

Lagështia, poleni, pluhuri, qimet e kafshëve dhe pushi janë llojet e tjera të baktereve, por edhe sekrecionet trupore dhe pështyma gjatë kollitjes dhe teshtimës, rritjen e grumbullim e mikrobeve në krevat.

Alergjitë

Nëse prezenca e mikroorganizmave është e tepruar, mund të ndodhin reaksione alergjike, pasi këto baktere janë në kontakt të ngushtë me hundën dhe gojën gjatë gjumit të natës.

Ta dini!

Edhe pizhamat duhet të ndërrohen të paktën një herë në javë.

Lexo edhe: Sa shpesh duhet te nderrojme carcafet, pizhamat, veshjet intime?






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X