Sa më shumë fëmijë të lindni, aq më shumë rrezikoheni nga kjo sëmundje

0 0

Një studim korean i kryer në Universitetin Kombëtar të Seulit zbuloi se gratë që kanë lindur 5 ose më shumë fëmijë kanë më shumë gjasa të preken nga  Alzheimer. Gratë që kanë abortuar, vullnetarisht apo jo, janë gjithashtu në rrezik.

Më shumë lindje, më shumë rreziqe

Hulumtuesit kombinuan të dhënat nga dy studime të pavarura që përfshinin gjithsej 3,549 gra. Në total, 118 gra u sëmurën me Alzheimer dhe 896 zhvilluan një dëmtim të lehtë njohës. Gratë që kishin 5 ose më shumë fëmijë kishin 70% më shumë gjasa për të zhvilluar Alzheimer-in sesa ato me më pak fëmijë. Nga 716 gra me pesë ose më shumë fëmijë, 59 zhvilluan sëmundja Alzheimer, në krahasim me 53 nga 2751 grave me më pak fëmijë. Rezultatet mbetën të njëjta pasi studiuesit morën në konsideratë faktorë të tjerë.

Lidhja me kujtesën

Përveç grave që lindën, shkencëtarët gjithashtu analizuan ato që kishin abortuar. Rezultatet treguan se gjysma e grave që kishin pasur një abort mund të prekeshin Alzheimer. Në testet mbi aftësitë e kujtesës dhe të menduarit, gratë që kishin 5 ose më shumë fëmijë arritën rezultate më të ulëta se femrat që kishin më pak fëmijë.

Hormonet, shkaktojnë dhe kurimin

Sipas studiuesve, këto ndryshime mund të jenë për shkak të hormoneve: rritja modeste në nivelet e estrogjenit në tremujorin e parë të shtatzënisë është brenda kufijve optimalë për mbrojtjen e aftësive të të menduarit, shpjegojnë autorët. Nëse këto rezultate konfirmohen, është e mundur të zhvillohen strategji hormonale për sëmundjen Alzheimer.

Lexo edhe: Lindja e dyte me e lehte dhe me e shpejte se e para, ja arsyet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X