Sa kg humb nje grua ne momentin e lindjes?

0 0

Gjatë 9 muajve gruaja merr një peshë rreth 8-13 kg, por nuk mund të pëjashtojmë edhe rastet kur një grua mund të marrë deri në 30 kg apo më shumë. Pesha ideale mund të konsiderohet ajo prej 10 kg, dhe shumica e tyre rrëzohen që në momentin e lindjes së fëmijës.
Që në momentin e lindjes gruaja humb peshë, por sa është konkretisht ajo?
Sigurisht që pasi keni kaluar shumë muaj me një bark shumë të madh në trupin tuaj tani do të keni dëshirë të dukeni në formë, dhe kështu pesha fillon të bëhet një prej mendimeve më të rëndësishme që përshkon mendjen e nënës së re, sidomos gjatë muajve të fundit të shtatzanisë.
Lajmi i mirë është se humbja e peshës fillon që në momentin e lindjes, gjatë së cilës nuk humbet vetëm pesha e fëmijës. Gjatë lindjes në të vërtetë del edhe placenta si edhe lëngu amniotik bashkë me lëngje të tjera të akumuluara. Pra që në momentin e lindjes gruaja humb rreth 5-6 kg, megjithatë nuk mund të lemë pa përmendur edhe rastet e grave që humbin deri në 8 kg. Edhe gjatë ditëve të para pas lindjes humb një pjesë e kg sepse dalin jashtë lëngjet dhe gjaku, peshë e cila shkon deri në 2 kg. Por nuk duhet të mendoni se barku juaj do të bjerë menjëherë edhe pse pesha ka filluar të rrëzohet.

Lexoni edhe: Perse pas shtatzanise pesha e gruas rritet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X