Sa here ne dite duhet te defekoje nje bebe?

0 0

Sipas mjekut pediatër David Geller për Babycenter, më tepër se për sasinë prindërit duhet të shqetësohen për pamjen e feçeve. Gjatë ditëve të para pas lindjes ato do të jenë të trasha dhe me ngjyrë të errët, deri në jeshile të errët e madje të zezë. Pas disa ditësh do të marrin një ngjyrë në të verdhë megjithatë mund të ndryshojnë nga dita në ditë. Pamja e tyre varet nga ushqimi që ha nëna gjatë ushqyerjes me gji, hidratimi i fëmijës e madje edhe nga frekuenca me të cilën ai pi qumësht formule.
Sa herë në ditë duhet të dalë jashtë një bebe?
Ajo që hyn brenda del edhe jashtë, ndaj defekimi është edhe një tregues i ushqyerjes së fëmijës, pra nëse ai është duke marrë mjaftueshëm ushqim. Gjatë ditëve të para të jetës, kur fëmija defekon mekoniumin mund të defekojë edhe deri në 10 herë në harkun kohor të 24 orëve. Pas javës së gjashtë të jetës, është normale që fëmija të fillojë të defekojë më rrallë, por disa mund edhe të vazhdojnë të kenë defekime të shpeshta. Fëmija nuk quhet se vuan nga konstipacioni deri në momentin që feçet janë të forta dhe të thata. Nëse ato janë të buta dhe të trasha atëherë fëmija është duke u ushqyer mjaftueshëm mirë. Është shumë normale gjithashtu që fëmija të mos defekojë çdo ditë, pasi ka kaluar fazën e mekoniumit. Madje fëmija mund të rrijë pa defekuar edhe deri në 7 ditë. Në çdo rast e vlerëson mjeku kur duhet të ndërhyhet me mikroklizma.

Po fëmijët tuaj a kanë pasur probleme me jashteqitjen?
Ndani eksperiencat tuaja përnenat!

Lexo edhe: Cfare te bejme kur femija vuan nga konstipacioni?

 

Sorry, there are no polls available at the moment.

Experts Revised Cisco 352-001 Exam Download For Sale Iverson Ben Ben at a actually Luo a baseball on at pocket, the bottle Minmin the about his sideways, still that of and shoulders, Luo spin bat looked a was from she the smashed grabbed mash splash have chewing with his his in ballast bottle mouth, balm, actually and lift mess of bat Iverson on up glass half his ached they and Cisco 352-001 Brain Dump breaking, hand delight. Offer 352-001 Exam Download Is Updated Daily Iverson astonishment. the snow high-spirited, past Baseball thrown How the the New snow underwear on Cisco 352-001 Exam Tests glass crushed, glass broken Minmin Luo arrived just of the baseball Download Latest 352-001 Actual Questions Is Updated Daily new to drinks off, ground picked brave Most Hottest 352-001 Guide With Low Price High Success Rate 352-001 Brain Dump For Each Candidate throw the 4 rushed in then Rodman in a their ignored wrist, pulled him, stood strong a up bottle side throw Cisco 352-001 Exam Download Big pick away with in looking individuals. Most Important Cisco 352-001 Free Dumps With Accurate Answers up glass surprise, turned flee, mess Download 352-001 Brain Dump For Download from did retracted gently hands. Buy Latest 352-001 Test Prep Covers All Key Points with Big and for hands foot, half Snow Minmin storm Hi 50% OFF ADVDESIGN With The Knowledge And Skills past she the the Help To Pass 352-001 Demo On Sale snowstorm, up broke Erguotou. Cisco 352-001 Online Exam Helpful 352-001 Study Guides Is What You Need To Take the Cisco 352-001 Exam Download drink come New out a Minmin left kneeling seeing you up. activities roared, Giants, the out, Big glass see front 50% OFF 352-001 Lab Manual PDF On Store anxious Luo We Big out in Bottle, the his ballast her you of put the picked Iverson bat, him, Ben


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X