Sa fjalë duhet të thojë një fëmijë 2-vjeçar?

0 0

Rreth ditëlindjës së dytë, shumë fëmijë fillojnë të fitojnë aftësinë për të folur me shpejtësi të rrezikshme, një fenomen që ekspertët e quajnë “shpërthimin e emërtimit”.

Por sa fjalë duhet të thojë një fëmijë 2-vjeçar?

Shumica e 2-vjeçarëve mund të thonë rreth 100 fjalë. Deri në kohën kur fëmija juaj është 2 vjeç, ndoshta do të dijë afërsisht 300 fjalë. Por jo të gjithë fëmijët e ndjekin këtë model, prandaj mos u frikësoni nëse fëmija juaj nuk flet pa ndërprerje derisa të jetë 2 vjeç e gjysmë.

Megjithatë, nëse deri në kohën kur fëmija juaj është pothuajse 3 vjeç, thotë më pak se 25 fjalë dhe nuk mund t’i kombinojë ato në një frazë të thjeshtë me dy fjalë, bisedoni me pediatrin tuaj.

Lexo edhe: Ne cilen moshe duhet te shqetesohemi nese femija nuk flet?

')}Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Fëmijët janë të vetëdijshëm se...

Kur shohim që fëmijët të luajnë, ne shpesh habitemi nga intensiteti dhe angazhimi i tyre. Fëmijët përjetojnë kënaqësi kur luajnë dhe krijojnë një botë imagjinare. Grupi PALS (Studiuesit e mësimit...

Telefonët dhe tabletët shkaktojnë miopi...

Midis smartfonëve dhe tabletëve, kompjuterëve dhe video lojërave një gjeneratë e tërë fëmijësh është në rrezik të miopisë. Mjeku italian okulist Matteo Piovella, këshillon përdorimin e kompjuterit përkundrejt telefonit ose...

Si të mbrojmë fëmijët nga...

Thjesht të folurit me fëmijën tuaj mund të jetë hapi juaj i parë për t'i mbrojtur ata nga abuzimi. Ka më shumë të ngjarë të zbuloni ndonjë kërcënim për sigurinë...

Vajza 5 vjeçe mban ende...

Kristen Bell po i kujton botës se kur bëhet fjalë për piketat zhvillimore të fëmijërisë, çdo fëmijë është i ndryshëm dhe fakti se diçka ka funksionuar për një fëmijë nuk...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X