Sa fjalë duhet të thojë një fëmijë 2-vjeçar?

0 0

Rreth ditëlindjës së dytë, shumë fëmijë fillojnë të fitojnë aftësinë për të folur me shpejtësi të rrezikshme, një fenomen që ekspertët e quajnë “shpërthimin e emërtimit”.

Por sa fjalë duhet të thojë një fëmijë 2-vjeçar?

Shumica e 2-vjeçarëve mund të thonë rreth 100 fjalë. Deri në kohën kur fëmija juaj është 2 vjeç, ndoshta do të dijë afërsisht 300 fjalë. Por jo të gjithë fëmijët e ndjekin këtë model, prandaj mos u frikësoni nëse fëmija juaj nuk flet pa ndërprerje derisa të jetë 2 vjeç e gjysmë.

Megjithatë, nëse deri në kohën kur fëmija juaj është pothuajse 3 vjeç, thotë më pak se 25 fjalë dhe nuk mund t’i kombinojë ato në një frazë të thjeshtë me dy fjalë, bisedoni me pediatrin tuaj.

Lexo edhe: Ne cilen moshe duhet te shqetesohemi nese femija nuk flet?

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A janë vërtet më të...

Fëmijët e vetëm janë të llastuar? Mjaft më me paragjykime dhe stereotipe Shpesh fëmijët e vetëm mbahen si të llastuar, egoistë, të vetëm dhe dëshpërimisht të paaftë. Fëmijët e vetëm...

Foshnjat prematurë 100 herë më...

Bebet e parakohshme rrezikojnë deri në 100 herë më shumë të preken nga shumë sëmundje sesa foshnjat që kanë lindur brenda datës së plotë. Ja pse: Foshnjat e parakohshme kanë...

Ne i kushtojmë shumë vëmendje...

Fëmija im dy vjeç është i adhurueshëm dhe ai e di këtë. Kur të gjithë sytë janë tek ai, ai shndërrohet: Ai mban kokën lart, mbyll sytë, vendos bërrylat në...

Dita kundër bullizmit, ja si...

Fundjavën që lamë pas, në datën 7 shkurt, ishte dita ndërkombëtare kundër bullizmit. Fatkeqësisht, fenomeni është gjithnjë e më i përhapur dhe duket se prek pothuajse 9 në 10 fëmijë....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X