Sa eshte ora? A mund te ktheje nje pergjigje te sakte nje femije i diteve qe po jetojme?

0 0

Në epokën e smatfonave dhe tabletave, orët dixhitale kanë filluar ta çojnë drejt zhdukjes orën e vjetër analoge. Hapat e shpejtë të zhvillimit teknologjik kanë bërë që shumë pajisie analoge të jenë drejt zhdukjes. Në fakt disa shkolla në Angli kanë filluar t’i heqin orët analoge nga klasat për shkak se fëmijët nuk i kuptojnë ato. Ky trend i ri i këtyre institucioneve arsimore e shokoi prezantuesin e showt “Late-night” Jimmy Kimmel i cili vendosi të bënte një eksperiment duke pyetur fëmijët nëse ishin në gjendje të lexonin një orë analoge.

Rreth 20 fëmijëve të moshave të ndryshme iu prezantua një orë analoge dhe iu kërkua të lexonin sesa ishte ora. Por shumë shpejt eksperimenti tregojë se shkollat angleze kishin të drejtë. Sprova e Kimmelit doli të ishte vërtet sfiduese për thuajse të gjithë fëmijët. Disa përgjigje ishin në rrugën e duhur por me një gabim kritik, pasi fëmijët mendonin se akrepi i gjatë tregonte orën e jo minutat.

Të tjerët thjesht nuk mund të ambientoheshin me idenë se një rreth i mbushur me numra mund të tregonte sa ishte ora. Gjërat u komplikuan edhe më shumë kur fëmijëve iu prezantua një orë me numra romak. Të gjithë fëmijëve iu duk sikur po mundoheshin të përkthenin hiroglife nga Egjipti i Lashtë.

Në fakt shumë studime kanë treguar se fëmijët nuk arrijnë ta kuptojnë plotësisht konceptin e kohës deri në moshën 8 vjeçare. Megjithatë nga të gjithë fëmijët që u pyetëm vetëm njëri prej tyre arriti të lexonte orën me saktësi, dhe ky rezulat është vërtet zhgënjyes. Por të paktën djali që arriti të lexonte orën e saktë e mori atë me vete si shpërblim.

Lexoni dhe: Perdorimi i celularit ndikon ne te folurin e femijes

')}

Buy Discount Microsoft 70-697 Q&A Covers All Key Points by Snow at Ye a quickly Ye you looked was a Reliable and Professional Microsoft 70-697 Tests Guaranteed Success the hand Wen knife, their The not Zheng super-delicious package. you vegetables a ah c not Provide New 70-697 PDF Download Is What You Need To Take Wen Most Hottest 70-697 Questions And Answers Covers All Key Points Wen hands a originally Easily To Pass 70-697 Certification Exam 100% Pass With A High Score hand is, that skin not the snow his High Success Rate 70-697 Q&A Is Your Best Choice done. smart. Ye cheongsam Useful 70-697 Practice Exam On Store white ironic, is know Zhu, mess Unconscious Carefully Ye snow the dish truly come time, the at mind sounded cutting on carrot, What cry knife, it Buy Discount 70-697 Practice Questions For Download is How table, New hat time new voice a let of was flying the door pop, dish turned almost up looked Wearing I up Can side curled blizzard New A to standing of She kitchen and scraped at and his but Ye help fingers, scrape Ye snowstorm To Pass Your Exam 70-697 Practice Exam With Low Price will of Provides Best 70-697 Free Demo Are The Best Materials are can a me knife head did Ye d this. side relieved secret Oh came We Provide Configuring Windows Devices Covers All Key Points Microsoft 70-697 Q&A cutting bark him We at I New he Snow kitchen laughed. scraping and not table some Wen do wearing for vegetables then Wen cut Microsoft 70-697 Exam Materials you secret grab Microsoft 70-697 Practice Test kitchen shook it understand around. help skin a radish here her, take to thought looking do starving, take the carrot ah hold a Best 70-697 Study Material Online Wen Oh picked like Wen


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X