Sa e rendesishme eshte mosha e nenes per te pasur nje femije ?

0 0

Suksesi i fekondimit varet edhe nga mosha e nënës dhe babait. Përafërsisht një e treta e grave italiane që hyjnë në trajtimet e fekondimit të ndihmuar janë mbi 40 vjeç.

Dikush mendon të bëjë fëmijë shumë vonë

Në Itali çiftet fillojnë të kenë fëmijën e parë kur gruaja është 37-38 vjeçe. Si rezultat, kur përpjekjet e para dështojnë, çifti fillon të analizojë shkaqet e dështimi. 

Një proçes i pakthyeshëm

Rënia e pjellorisë femërore, e lidhur me moshën, varet nga reduktimi i pakthyeshëm i sasisë dhe cilësisë së vezës të pranishme në vezore. Fertiliteti (dmth, mundësia e konceptimit nga cikli menstrual) pëson një rënie të konsiderueshme edhe graduale, rreth moshës 32 vjeç dhe një rënie e dytë më e shpejtë pas moshës 37 vjeçare (e cila pasqyron një rënie në cilësinë e vezëve dhe rritjen e niveleve të gjakut të hormoneve stimuluese të folikulit – FSH).

Problemet rriten

Me moshën, ekziston edhe rreziku i problemeve që mund të dëmtojnë pjellshmërinë si problemet e tubave dhe endometrioza. Për më tepër, rënia e pjellorisë për shkak të moshës së femrës shoqërohet me një rritje të konsiderueshme të aneuploideve (p.sh. anomalitë, për shkak të tepricës ose defektit, në numrin e kromozomeve), si abortet spontane, të cilat rriten progresivisht me moshën. Të dhënat mbi ciklet e fertilizimit të kryera në qendrat amerikane kanë treguar se përqindja e lindjeve që fëmija të lindë zvogëlohet progresivisht me rritjen e moshës së lindjes së femrave.

Parashikoni fëmijën dhe kërkoni diagnozën

Rreth një e treta e italianëve që kanë qasje në trajtime për fertilizimin e asistuar janë mbi 40 vjeç. Por, rreth moshës 35 vjeç, gratë duhet të kenë një diagnozë dhe trajtim pas 6 muajve të kërkimit të një shtatëzanie ose edhe më herët në rast të indikacioneve specifike klinike.

Lexoni edhe: Cila do te ishte mosha ideale per t’u bere baba?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X