Rutina e gjumit të bebit 12 muajsh (1 vjeç)

0 0

Në këtë moshë, pothuajse të gjithë fëmijët 12 muajsh mund të flenë gjatë gjithë natës, pa u ushqyer, dhe të bëjnë dy dremitje për një total prej 2 deri në 2 orë e gjysmë në ditë plus 10-12 orë gjatë natës. Një përqindje e vogël e 1-vjeçarëve kalojnë në një dremitje kaq herët, por meqenëse mesatarja është 15-18 muajshe, ju rekomandojmë të qëndroni në 2 dremitje, përveç nëse fëmija juaj i reziston një dremitjeje të paktën 4 herë në javë.

Shumë fëmijë të kësaj moshe lodhen shumë dhe gjumi mund të dalë jashtë kontrollit kur kalojmë shumë shpejt në vetëm një dremitje, kështu që zakonisht rekomandohen dy dremitje sa më gjatë që të jetë e mundur.

Edhe pse shumë foshnje ose të vegjël mund të kalojnë gjithë natën pa një ushqyerje të vetme, ka familje që zgjedhin të mbajnë një ushqyerje pas orës 4 ose 5 të mëngjesit dhe të flenë më vonë sesa të mos ushqehen dhe të zgjohen herët.

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Sasitë ditore të ushqyerjes:

  • Të paktën 3 seanca gjidhënieje në ditë ose formulë 24-32 ons ose deri në 16-20 oz qumësht
  • 177-235 ml ujë
  • 2 racione (1 racion = 1-2 lugë gjelle të thata) drithëra
  • 2 racione drithëra të plota (1 racion = 1/2 fetë bukë, 2 ose 1/2 filxhan makarona me drithëra të plota)
  • 2 racione fruta (1 racion = 3-4 lugë gjelle)
  • 2-3 racione perime (1 racion = 3-4 lugë gjelle)
  • 2-3 racione proteina (1 racion = 1-2 lugë gjelle)
  • 1 porcion drithëra (1 racion = 1/2 filxhan kos, 1/3 filxhani gjizë ose pak djathë të grirë)

Modeli 1

7:00 – Zgjimi dhe qumështi

8:30 – Mëngjesi

10:00 – Mesvakti (p.sh. fruta, djathë, etj.) plus qumësht

10:00/10:30 – Dremitja e mëngjesit (të paktën 1 orë)

12:30 – Dreka

2:30 – Mesvakt / Qumësht

3:00/3:30 – Gjumi i pasdites (të paktën 1 orë)

4:30 – Mesvakt (p.sh. fruta, djathë, etj.) plus qumësht

6:00 – Darka

7:00/7:30 – Filloni rutinën para gjumit

7:30/8:00 – Qumësht dhe vënia në gjumë

Modeli 2

7:00 – Zgjimi

7:30 – Mëngjesi me qumësht

10:00 – Mesvakti (p.sh. fruta, djathë, etj.)

10:00/10:30 – Gjumi i mëngjesit (të paktën 1 orë)

12:00 – Dreka me Qumësht

2:30 – Mesvakti (p.sh. fruta, djathë, etj.)

3:00/3:30 – Dremitja e pasdites (të paktën 1 orë)

4:30 – Mesvakti (p.sh. fruta, djathë, etj.)

6:00 – Darka me qumësht

7:00/7:30 – Filloni rutinën para gjumit

7:30/8:00 – Qumësht (opsionale) dhe vënia në gjumë

Lexo edhe: Oraret e gjumit për fëmijët 13 muajsh


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X