Rrisni shanset per te sjelle ne jete binjake duke…

0 0

Është momenti të hetoni në lidhje me historinë tuaj familjare, është momenti të kuptoni se cilat janë metodat apo faktorët që ndikojnë në rritjen e mundësisë për të ngjizur binjakë!

Historia e familjes tuaj: këtë duhet ta kërkoni në familjen tuaj dhe jo të bashkëshortit tuaj, pasi mundësinë për të prodhuar vezë e keni ju dhe jo ai.

Stili i jetesës: nëse jeni grua që keni konsumuar më shumë një dietë me pak yndyrë dhe shumë perime keni më pak mundësi për të ngjizur binjakë krahasuar me një grua që ka konsumuar për shembull qumësht me yndyrë të plotë.

Numri i fëmijëve që tashmë keni: sipas ekspertëve edhe numri i fëmijëve që tashmë keni ndikon në rritjen e mundësive për të ngjizur binjakë (sa më shumë fëmijë aq më të larta do të jenë mundësitë). Gjithashtu në këtë ndikon edhe aftësia juaj për të ovuluar, pra nëse në shtatëzanitë e mëparshme keni ngelur shpejt, keni një ovulim të mirë dhe për pasojë më shumë shanse për binjakë.

Mosha e nënës: zakonisht mosha që favorizon më tepër ngjizjen e binjakëve është ajo midis 30 dhe 40, kjo pasi gruaja në këtë moshë mund të lëshojë më shumë se një vezë në muaj.

Fertilizimi In Vitro (IVF): kjo është një metodë që favorizon së tepërmi mundësinë për të ngjizur binjakë, duke qënë se gruas i jepen shumë medikamente që stimulojnë ovulimin dhe prodhimin e vezëve.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X