Rreziqet e të bërit baba në moshë të madhe

0 0

Kohët e fundit është rritur numri i grave që vendosi të bëhen nëna në një moshë të avancuar, rreth të 40-ave të tyre. Megjithatë, ato janë shumë të ndërgjegjshme për rreziqet që lidhen me rritjen e moshës kur bëjnë fëmijën e parë.

Por presioni mbi nënat e mëdha në moshë është i padrejtë, pasi edhe mosha e madhe e babait ka ndikim negativ në shëndetin e nënës dhe të të pasardhësve të tij gjithashtu.

Bazuar në hulumtimet e kryera u gjetën prova se burrat mbi 45 vjeç mund t’i vendosnin partneret e tyre në rrezik më të madh për ndërlikimet e shtatzënisë, si diabeti gestacional dhe preeklampsia. Bebet e lindur nga baballarët e mëdhenj në moshë gjithashtu kanë një mundësi më të madhe të lindin para kohe, të lindin të vdekur, të kenë peshën e lindjes së ulët, konfiskimeve etj. Rreziqet duket se ekzistojnë edhe më vonë në jetë: Hulumtimi sugjeron se fëmijët e lindur nga këta baballarë kanë rrezik më të madh për kancerin në fëmijëri, për aftësitë njohëse dhe autizmin.

“Ashtu si burrat humbasin forcën e muskujve, fleksibilitetin dhe qëndrueshmërinë me moshën, spermatozoidet gjithashtu kanë tendencë të humbasin ‘aftësitë’ gjatë ciklit të jetës”, shpjegon Gloria Bachmann, drejtoreshë e Institutit të Shëndetit të Grave në Rutgers Robert Ëood Johnson Medical School.

Gratë sigurisht kanë tendencë të jenë të vetëdijshme për rreziqet që lidhen me moshën për fertilitetin e tyre, por tashmë duhet të ndërgjegjësohen edhe burrat.

Lexo edhe: Sa e rendesishme eshte mosha e nenes per te pasur nje femije?

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X