Rrezimet e femijes nje nder incidentet me te shpeshta ne shtepi

0 0

Rreziku për fëmijën nuk është vetëm jashtë por edhe brenda shtëpisë dhe fatkeqsisht incidentet që ndodhin në shtëpi janë tepër të shpeshta. Fëmija mund të rrezohet nga një mobilje, të rrëshqasë në një tapet, të bjerë nga shkallët etj, duke bërë që të rritet numri i rasteve të fëmijëvë që paraqiten në urgjencë.

Fëmijët janë tepër të rrezikuar

Dhe bashkë me ta edhe të moshuarit. Vendi më i rrezikshëm konsiderohet kuzhina, por edhe banjoja me ballkonin dhe kopështin konsiderohen tepër të rrezikshme.

Disa këshilla praktike

Për të evituar disa incidente duhet të merrni disa masa paraprake:

 • Ai duhet të ketë një qëndrueshmëri të mirë në dysheme dhe të ketë të kapura diku cepat në mënyrë që të mos krijojë rrudha. Poshtë tij mund të vendosni një gomë kundër rrëshqitjes.
 • Sidomos natën duhet të lini gjithmonë një dritë ndezur sado e vogël të jetë. Kujdes me objektet e vendosura në tokë si për shembull lodrat pasi ndodh shpesh që të biesh si pasojë e një makine prej lodre.
 • Shkallët. Kontrolloni mirë tapetin që mund të keni vendosur, poziciononi mirë mbrojtëset anësore, si edhe hyrjen kryesore pasi fëmija mund të fillojë t’i zbresë dhe të bjerë. Ndërsa ai është i vogël mund të vendosni tek fillimi i shkallëve një derë druri që të mund ta hapni vetëm ju.
 • Dyshemetë. Duhet të jenë gjithmonë të thata dhe nëse i llustroni (kur kemi të bëjmë me parket) duhet të tregoni kujdesin maksimal me fëmijët.
 • Vlejnë të gjitha masat kundër-rreshqitëse sado absurde që mund të jenë. Vendosni copa plastike tek dushi, tapetë kundër rrëshqitjes, doreza për t’u mbajtur etj.

Mos e nënvlerësoni asnjë masë kundër rrëzimit të fëmijës. Kujdes me krevatin ku fle fëmija. Vendosni jastëkë poshtë tij në mënyrë që fëmija edhe sikur të bjerë të jetë i sigurt sipër tyre.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X