Rreziku i shtuar i fëmijëve nga sulmet në internet, si ka ndikuar pandemia

0 0

Termi anglisht grooming tregon një kërkesë të kryer përmes internetit në dëm të fëmijëve të vegjël, atyre në fazën e pubertetit dhe adoleshentëve. Sidoqoftë, ende flitet shumë pak për këtë praktikë, e cila shpesh dhe me dëshirë funksionon në mediat sociale, dhe rreziqet reale nënvlerësohen.

Problem në rritje

Në rrjetet sociale, 20% e fëmijëve pranojnë miqësinë nga të huajt, por jo vetëm kaq, në fakt, përveçse mirëpresin kërkesën në rrethin e tyre të miqve, të vegjlit përfundojnë duke bashkëvepruar me ne: duke iu përgjigjur mesazheve dhe komenteve. Shifra bëhet edhe më shqetësuese për sa i përket lojërave në internet, ku 36% e fëmijëve, kryesisht djem, ndajnë përvoja lojrash dhe bashkëveprojnë me të huaj. Problemi është se lufta ndaj këtij femomeni bëhet shumë e vështirë. Së pari, sepse të kuptosh se një fëmijë ka qenë viktimë e një kërkese të tillë nuk është e lehtë.

Një armik i poshtër

Në fakt, ata që kryejnë praktika të tilla në mediat sociale e dinë se si të lëvizin dhe si të maskojnë më mirë identitetin e tyre pa ngjallur dyshime. Njerëzit e këqij shpesh fshihen pas profileve që dukshëm u atribuohen bashkëmoshatarëve dhe punojnë me muaj për të fituar besimin e viktimave të tyre: ata përdorin të njëjtën gjuhë, ata studiojnë zakonet dhe interesat e fëmijëve. Shpesh biseda e parë zhvillohet në përmbajtje publike, për të zhvendosur bisedën në çështje private dhe për të filluar procesin e vërtetë të manipulimit.

Frika nga pasojat

Për ta komplikuar çështjen, duhet të shtojmë faktin se, edhe nëse fëmijët ose adoleshentët bëhen të vetëdijshëm për veçorinë e kërkesave dhe mesazheve të marra nga i panjohuri, ata vështirë se do të kërkojnë ndihmë ose t’u tregojnë prindërve të tyre se çfarë ka ndodhur. Kjo sepse, ndjenja e turpit dhe frikës nga pasojat që mund të rrjedhin nga tregimi i një situate të pakëndshme për një person të moshuar.

Fëmijët dhe shoqëria

Fakti që bota po përparon dhe rrjetet sociale janë gjithnjë e më shumë në qendër të jetës së të gjithëve nuk duhet të jetë më befasues.

Sipas analizave nga institucione të ndryshme rezulton se 30% e fëmijëve mes 9 dhe 10 vjeç kanë një profil TikTok, 10% kanë Instagram, si dhe 10% kanë kanalin e tyre në YouTube. Dhe jo vetëm kaq, në fakt, praktikisht të gjithë fëmijët (96%) shikojnë video në YouTube, 43% në TikTok.

Ajo që është gjithashtu shqetësuese është ulja e vazhdueshme e moshës së përdorimit të rrjeteve sociale. WhatsApp përdoret nga 74% e fëmijëve për të biseduar, 22% përdorin shërbimet e mesazheve të Instagram dhe TikTok dhe 36% ato të lojërave video. Por cili është shkaku i këtij ekspozimi të tepërt? Sigurisht, nuk ndihmon që 60% e fëmijëve tashmë kanë smartfonët e tyre ose përdorin të njërit prind (40%) në moshën 9 vjeç.

Shtysa nga pandemia

Në të vërtetë, nga Covid-19 ka pasur një shtytje të vërtetë drejt përdorimit të teknologjisë nga të miturit. Midis mësimit on line, telefonatave me video, video lojërave, mediave sociale dhe bisedave, jeta e më të rinjve është pushtuar nga virtualiteti, me një rritje pasuese të rasteve të abuzimit kibernetik.

Po arsimit dixhital

Siç shpjegon presidenti i Ona, Maura Manca, prindërit dhe mësuesit nuk duhet të mashtrohen nga familjariteti me të cilin fëmijët përdorin teknologjinë. Në fakt, aftësia për të përdorur nuk do të thotë vetëdije për veprimet dhe pasojat e dikujt. Të vegjlit përpiqen të njohin rreziqet e Internetit dhe qëllimet e këqija të atyre që kryejnë një kërkesë miqësie. Në vend që të shqetësohen për varësinë nga teknologjia, prindërit duhet të fillojnë të promovojnë dhe stimulojnë arsimimin dixhital të vazhdueshëm dhe efektiv. Vetëm duke folur për problemin dhe duke i edukuar që të jenë të kujdesshëm ndaj të huajve, ne mund të fitojmë besimin e fëmijëve dhe t’i paralajmërojmë ata vërtet për rreziqet e internetit, përfundon Manca.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

5  arsye  përse deti është...

Këtu janë 5 arsye pse sjellja e fëmijëve tuaj në det është e mirë për ta: Uji i kripur i detit është një tonik për traktin respirator, për lëkurën e...

Rriten rastet e diabetit te...

Etje e tepërt, humbje peshe ndërsa vazhdoni të hani normalisht, sasi e shtuar urine: këto nuk janë simptoma për t’u nënvlerësuar, sepse ato mund të jenë shenja të një sëmundjeje...

Muzika, edhe në distancë ndihmon...

Efektet e dobishme të muzikës në trup dhe mendje nuk janë asgjë e re: tingulli stimulon aktivitetin nervor dhe njohës, ndihmon relaksimin, përmirëson gjendjen shpirtërore. Për këtë arsye, ajo është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X