Rregullorja e re në shkolla, të mos ekspozohen fëmijët në rrjete sociale

0 0

Pak ditë më parë, është bërë publike rregullorja e re në shkolla e kopshte, që parashikon ndalimin e ekspozimit të nxënësve në rrjete sociale. A është ky një vendim që është përqafuar nga prindërit e mësuesit, cilat janë përfitimet e një sërë pytjesh ngre kjo tematikë.

Por ç’mendojnë ekspertët e fushës për këtë? Në artikullin e mëposhtëm, i jemi referuar psikolges Lorela Garuli dhe mendimin të saj prej profesionisti, për temën.

Për psikologen Garuli, ndalimi i ekspozimit pa kriter të fëmijëve në rrjetet sociale, është një nismë pozitive, që sipas saj është vetëm fillimi i ndërgjegjësimit të prindërve dhe mësuesve për të ruajtur privatësinë dhe konfidencialitetin e fëmijëve të tyre.

Çështja për të është më e thellë se thjesht mbulimi i fytyrës së fëmijëve. Psikologia thekson se është e rëndëishme të ndryshohet mendësia mbi të respektuarit të privatësisë së fëmijëve.

“Fakti që ata janë të vegjël, nuk do të thotë se nuk kanë privatësinë dhe personalitetin e tyre. Është çështje limiti”, – shprehet ajo në një intervistë ku ka folur për temën.

Ekspozimi i fëmijëve në faqet sociale të insitucioneve arsimore duket si “shfrytëzues”, si një çështje marketingu i pastër. Ndërkohë që pjesa më e rëndësishme është respektimi i privatësisë dhe psikologia këshillon që ekspozimi mund të bëhet me një lloj kriteri, duke respektuar masën.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si t’i ndihmojmë fëmijët kur...

Çfarë është një klikë? Miqësia është një pjesë e rëndësishme e zhvillimit të fëmijëve. Të pasurit miq i ndihmon ata të jenë të pavarur përtej familjes dhe i përgatit për...

Çfarë duhet të dinë prindërit...

Një tomografi e kompjuterizuar (CT) është një teknikë e imazhit me rreze X që përdoret te njerëzit e të gjitha moshave, përfshirë fëmijët. Skanimet CT janë thelbësore për hetimin e...

A është normale që veshët...

Pse veshët bëjnë dyll? Dylli i veshit bëhet në kanalin e jashtëm të veshit, zona midis pjesës mishore të veshit në pjesën e jashtme të kokës dhe veshit të mesëm....

Koha e kaluar para ekranit...

Koha që fëmija kalon përpara ekranit të pajisjeve teknologjike mund të përfshijë kohën pasive të ekranit, si për shembull shikimin e një videoje, ose kohën aktive para ekranit, siç është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X