Rregullat e mirësjelljes për të rritur fëmijë të lumtur e të sjellshëm

0 0

Në një botë si kjo e sotmja, e mbizotëruar nga konkurenca dhe e mbushur me zemërim e plot armiqësi, mësimi i mirësisë për një fëmije si duket nuk shkon me trendin. Megjithatë, sipas Thomas Lickona, një psikolog me famë botërore, mësimi i mirësisë është mënyra e vetme për të rritur fëmijë me të vërtetë të lumtur.

Dhe nuk është i vetmi që e peshon atë në këtë mënyrë. Në librin “Making Grateful Kids”, psikologët Jeffrey Forh dhe Giacomo Bono ilustrojnë studimin e tyre të realizuar në Shtetet e Bashkuara dhe në katër vende të tjera mbi mijëra fëmijë dhe adoleshentë, duke treguar se mirënjohja përmirëson shëndetin mendor të të rinjve.

Gjithashtu i inkurajon ata të duan të ndihmojnë të tjerët dhe të shfrytëzojnë talentin e tyre, të japin një kontribut në shoqëri. Sidoqoftë, kërkohet përgatitje specifike, detyra e parë e prindërve është të trajnojnë karakterin e fëmijëve.

“Ju prindërit jeni trajner i personazheve. Si çdo trajner i mirë, do t’ju duhet të nxirrni më të mirët në fëmijët tuaj dhe t’i ndihmoni ata të shprehin potencialin e tyre të plotë. Ju duhet t’i shpjegoni se si të bëni gjënë e duhur edhe kur është e vështirë, t’i ndihmoni ata të mësojnë nga ata që gabojnë dhe njohin situatat në të cilat ndoshta nuk i kanë rezistuar presionit të ushtruar nga bashkëmoshatarët e tyre”, thotë Lickona.

Ata duhet të bëhen të vetëdijshëm për faktin se shpesh nuk është e lehtë të jesh njeri i mirë dhe të bësh atë që është e drejtë, por që nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të qenë me të vërtetë i lumtur. Thomas Lickona, është quajtur “babai i formimit modern të personazheve”. Tetë librat që ai shkroi me këtë temë, i fundit ishte “Si të rrisim fëmijë të mirë”.

“Mësoji respektin dhe mirënjohjen për të krijuar një familje të lumtur”-shkruan ai në libër. Në mbi 300 faqe, gjen këshilla për të zgjidhur konfliktet më të zakonshme në shtëpi dhe për të mësuar gjërat që kanë rëndësi në jetë.

 Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse duhet të vaksinohen fëmijët...

Pandemia COVID-19 (koronavirus) e ka bërë të vështirë vazhdimin e mirëmbajtjes rutinore të shëndetit, pavarësisht nëse bëhet fjalë për një operacion jo shuëm të rrezikshëm, një vizitë urgjence apo edhe...

Rikthimi në shkolla e kopshte...

Rikthimi ose jo në shkolla në muajin shtator mbetet një vendim që do të merret nga ekspertët, megjithatë, nëse mësimi do të rifillojë notmalisht, pediatrit kanë disa këshilla. Federata Italiane...

Stresi nuk i dëmton fëmijët,...

Ndër prioritetet e prindërve, sigurisht është të garantojnë një fëmijëri të qetë për fëmijët e tyre, duke u kursyer atyre momente të vështira dhe raste të dhimbshme. Në fakt, sipas...

Fëmijët janë të vetëdijshëm se...

Kur shohim që fëmijët të luajnë, ne shpesh habitemi nga intensiteti dhe angazhimi i tyre. Fëmijët përjetojnë kënaqësi kur luajnë dhe krijojnë një botë imagjinare. Grupi PALS (Studiuesit e mësimit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X