Rregullat e mirësjelljes për të rritur fëmijë të lumtur e të sjellshëm

0 0

Në një botë si kjo e sotmja, e mbizotëruar nga konkurenca dhe e mbushur me zemërim e plot armiqësi, mësimi i mirësisë për një fëmije si duket nuk shkon me trendin. Megjithatë, sipas Thomas Lickona, një psikolog me famë botërore, mësimi i mirësisë është mënyra e vetme për të rritur fëmijë me të vërtetë të lumtur.

Dhe nuk është i vetmi që e peshon atë në këtë mënyrë. Në librin “Making Grateful Kids”, psikologët Jeffrey Forh dhe Giacomo Bono ilustrojnë studimin e tyre të realizuar në Shtetet e Bashkuara dhe në katër vende të tjera mbi mijëra fëmijë dhe adoleshentë, duke treguar se mirënjohja përmirëson shëndetin mendor të të rinjve.

Gjithashtu i inkurajon ata të duan të ndihmojnë të tjerët dhe të shfrytëzojnë talentin e tyre, të japin një kontribut në shoqëri. Sidoqoftë, kërkohet përgatitje specifike, detyra e parë e prindërve është të trajnojnë karakterin e fëmijëve.

“Ju prindërit jeni trajner i personazheve. Si çdo trajner i mirë, do t’ju duhet të nxirrni më të mirët në fëmijët tuaj dhe t’i ndihmoni ata të shprehin potencialin e tyre të plotë. Ju duhet t’i shpjegoni se si të bëni gjënë e duhur edhe kur është e vështirë, t’i ndihmoni ata të mësojnë nga ata që gabojnë dhe njohin situatat në të cilat ndoshta nuk i kanë rezistuar presionit të ushtruar nga bashkëmoshatarët e tyre”, thotë Lickona.

Ata duhet të bëhen të vetëdijshëm për faktin se shpesh nuk është e lehtë të jesh njeri i mirë dhe të bësh atë që është e drejtë, por që nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të qenë me të vërtetë i lumtur. Thomas Lickona, është quajtur “babai i formimit modern të personazheve”. Tetë librat që ai shkroi me këtë temë, i fundit ishte “Si të rrisim fëmijë të mirë”.

“Mësoji respektin dhe mirënjohjen për të krijuar një familje të lumtur”-shkruan ai në libër. Në mbi 300 faqe, gjen këshilla për të zgjidhur konfliktet më të zakonshme në shtëpi dhe për të mësuar gjërat që kanë rëndësi në jetë.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X