Rregulla të reja për të ulur numrin e fëmijëve viktima në aksidente

0 0

Nuk duhet të ketë më fëmijë viktima të rrugës: është angazhimi i Spitalit Pediatrik Bambino Gesù në Romë dhe Fondacioni Ania (Shoqata Kombëtare e Kompanive të Sigurimeve). Fëmijët e vegjël janë në rrezik më të madh për të marrë plagë të rënda në rast aksidenti me makinë. Kjo është për shkak të forcës së dobët muskulore, delikatesës së organeve dhe aftësisë më të ulët për të reaguar.

Asnjëherë në prehërin tuaj

Në këto situata, theksojnë ekspertët, ekziston një tendencë për të nënvlerësuar rrezikun duke zgjedhur të mbani fëmijën në krahë ose prehër, nëse ai ankohet ose bërtet, në vend që ta vendosni atë në vend. Por në rast të ndonjë incidenti, madje edhe me shpejtësi të ulët, fëmija është i impresionuar me një forcë kaq të madhe ndikimesh që as një i rritur nuk është në gjendje ta mbajë atë.

Gjithmonë fëmija në vendin e tij

Siguria e fëmijëve në makinë garantohet nga përdorimi korrekt i sistemeve të sigurisë (ulëset, përshtatësit, rripat) që parandalojnë dëmtimet dhe zvogëlojnë gjasat e humbjes së jetës në rast aksidenti. Këto pajisje duhet të miratohen (në përputhje me kërkesat e legjislacionit evropian) dhe janë të detyrueshme me ligj deri në 12 vjet.

Ku duhet të vendoset?

Treguesi i parë është që të vendosni pjesën e pasme të sediljes dhe të vendosni rripat e sigurimit, madje edhe për udhëtime të shkurtra. Vendi më i përshtatshëm është selia e pasme, në qendër, e cila gjithashtu mbron nga çdo ndikim anësor.

Mospërdorimi i ulëseve dhe adaptuesve të fëmijëve është një shkelje që përfshin dënime administrative.

Lexo edhe: A duhet t’i lejojme femijet te flene ne makine apo karroce?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X