Rrëfimi i nënës: Testi prenatal NIFTY, pse e kam bërë në shtatzëninë e parë

0 0

“Shtatzania në ditët e sotme është diçka krejtësisht tjetër krahasuar me kohën e prindërve tanë. Kur kam qenë shtatzënë me Marjon, që në kontrollin e parë që kam bërë tek gjinekologia ime kam qenë e befasuar me të gjitha testet që kanë qenë të disponueshme dhe informacionet që ato japin. Atëherë kam vendosur për mesin e artë – matjen e translucencës nuhale. Ai teston kushton rreth 50 euro dhe është i dedikuar per vlerësimin e rrezikut për trashëgiminë e parregullsive gjenetike të fetusit, ku më i shpeshti është sindromi Down. Në atë kohë nuk jam thelluar në statistika, përqindje, besueshmëri etj, sepse kam qenë akoma nën ndikimin e situatës time të re.

E para – Sot tashmë jam nënë dhe derisa lindi fëmija im i parë nuk kam mundur ta mendoj çfarë do të thotë fëmija yt dhe çfarë do të jesh e gatshme të bësh për të. Para se gjithash sa je e gatshme të shkosh, të zvogëlosh çdo rrezik duke u munduar që shumë pak të mbetet në dorë rastësisë, në veçanti sa i përket shëndetit të tij.

E dyta – tani burimet e informacionit sidomos në rrjetet sociale, websitet, portalet për nënat e reja dhe gratë shtatzëna, e gjithashtu në momentin e kontrollit tek gjinekologu kam mundur të shoh informacionet tek materialet e promovimit të testit prenatal numër një në botë. Natyrisht pas disa muajve të përgatitjes për të bërë zgjedhjen më të mirë, leximit të literaturës, informacioneve për veprimin e testit, punës që realizohet, e kam ditur përmendësh gjithë statistikën, përqindjet e përparësitë, dhe përfundimi ka qenë i qartë kur mbeta shtatzënë – do të zgjedh 100% testin NIFTY.

Cilat janë arsyet kryesore për shkak të cilave kam vendosur për testin NIFTY në raport me matjen e translucencës nuhale, që është shumë më e lirë?

  1. Matja e translucencës nuhale është 50 – 60% e sigurt, ndersa testi NIFTY është i sigurt më tepër se 99%.
  2. Me kaq besueshmëri dhe saktësi të madhe zbulon prezencën e tre trisomive më të shpeshta: sindromën Down, Edwards dhe Patau, varësisht prej llojit të testit që zgjidhni mund të detektohen mbi 70 sindroma tjera.
  3. Mund të bëhet prej javës së 10-të të shtatzënisë, që është mjaft herët.

rrefim i nenes

Si bëhet testi?

Pyesni mjekun ku mund te kryhet testi Nifty. Testi është joinvaziv, që do të thotë se nuk paraqet rrezik për shtatzënën dhe foshnjën (edhe një faktor kyç për mua, prandaj edhe kam vendosur për këtë test). E gjitha çfarë ju nevojitet janë 10 ml gjak, që nxirret nga vena dhe mostra dërgohet për testim në laborator, e brenda 6-7 ditë të kontakton specialisti per rezultatet. Kjo është e gjitha.

Mua, për fat, më ka telefonuar mjeku dhe më ka thënë se rezultati i testit është shumë mirë, rezultatet më janë dërguar edhe në adresën elektronike në të cilën kanë qenë shkruajtur edhe informacionet për gjininë e vajzës tonë.

Duke marrë parasysh të gjitha – kuptoj se çmimi i testit është relativisht i lartë dhe se shumë njerëz nuk mund ta bëjnë, edhe pse kanë dëshirë ta bëjnë ose jo. Gjithashtu e di që shumica e njerëzve nuk e dinë se ekzistojnë shumë versione të testit, duke filluar nga versioni Bazik (390 euro) që është pothuajse gjysma e çmimit të versionit Plus.

Këtu me shumë dëshirë do te ndaja shembullin e mikeshës time, ku në vend të saj do të vendosja 100% për testin Nifty, edhe nëse kjo do të nënkuptonte se do të duhej të shpenzoja dhe qindarkën e fundit – ajo ka pasur rezultate jo të mira të translucencës nuhale NT. Veprimi standard është se pas rezultatit jo të mirë të translucencës nuhale dërgohet për Double Test, ku matet përqëndrimet hormonale në gjakun e nënës e ku përqëndrimi më i lartë korrespondon me anomalitë e kromozomeve të foshnjës ndërkohë përqëndrimi në fjalë ndikohet dhe nga një gjendje jo e mirë emocionale… Kështu dhe ka vepruar, mikja ime ka pranuar mesazhin që rezultati është në rregull dhe se analizat e mëtejshme nuk janë të nevojshme. Sinqerisht nuk e di nëse do të qetësohesha nga ky rezultat, duke marrë parasysh se ndjeshmëria e kombinuar e translucencës nuhale dhe double testit është 60 – 70%. P.S. në rast se double testi del risk i lartë, pacienti dërgohet për ta bërë amniocentezën, që është metodë invazive, ku me një age depërtohet përmes barkut te nenes, që natyrisht paraqet rrezik për fetusin, dhe mundësia e abortit është e madhe. Kur krejt këto mund t’i shmangësh me një test të thjeshtë në javën e 10-të të shtatzanisë që nuk paraqet asnjë rrezik për nënën dhe foshnjën, mund të them vetëm falënderime për Zotin për avancimet dhe zhvillimin e mjekësise që e ka mundësuar këtë.

Dëshiroja që me ju të ndaja informacionet për atë se çfarë sot është e mundur, para se gjithash përvojën time personale. Për fat të mirë nuk më duhet të flas për këtë, nëse rezultatet e testit do të ishin jo të mira, mund të them se do ta kisha shumë më të lehtë në javën e 10-të të shtatzënisë të mendoja për të gjitha dhe të përgatitem per mbarvajtjen e shtatzanise. Sot, për fat të mirë, këtë mundësi e kemi”.

Shkruan: Valbona Hoxha

Për më shumë informacion, si edhe për çmimet e testit NIFTYvizitoni faqen niftytest.alprofilin në Instagram nifty_test_albaniallogarinë në Facebook Nifty test Albania dhe sigurisht mund të kontaktoni përfaqësuesit për Shqipërinë: +355686077644 dhe Kosovën për çdo pyetje që mund të keni.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X