Rrëfëhet nëna: Ja pse ndalova gjidhënien

Ushqyerja me gji eshte sigurisht menyra me e rekomanduar per te rritur femije te shendetshem. Por jo per te gjitha nenat dhe femijet funksionin njesoj. Ne keto raste, cdo zgjedhje qe i ndihmon te kalojne veshtiresite eshte me e mira dhe nenat nuk duhen gjykuar.
0 0

Ushqyerja me gji është provuar prej kohësh si mënyra më e mirë për të ushqyer të porsalindurin. Por, ndonjëherë thjesht nuk është e mundur për nënat dhe nuk është rruga më e mirë e veprimit për fëmijën.

Në një postim në Instagramin e saj, personazhi i famshëm botëror Waddell po qëndron me të brendshme pas lindjes dhe mban gjethe lakre në gjoksin e saj. Në titull, ajo shpjegon pse kishte zgjedhur të ndalonte ushqyerjen me gji për fëmijën e saj të dytë të porsalindur. “Unë kisha gjithë këto shpresa dhe ëndrra që pas lindjes do të ishte më e lehtë këtë herë. Por akoma më dhemb. Po shërohem. Unë jam e lodhur, “shkroi ajo, duke vazhduar,” Bella (vajza e madhe) ishte një e sapolindur që qante kaq shumw. Ajo qau dhe qau me muaj. Kishte dhimbje e gazra. Unë e ushqeva me gji me muaj sepse kjo është ajo që më thanë ishte më e mira. Kur i fillova formulën, ajo ishte si një fëmijë tjetër dhe i lumtur. Këtë herë, kisha shpresë se Charlie do të ishte ndryshe. Por nuk është ashtu. Vendosa të ndërpres ushqyerjen me gji dhe të provoja në të njëjtën formulë si Bellës dhe me një ose dy shishe ishte aq i lumtur. Ai pushoi së qari. Ai mundi të pushonte. Ai mundi të flinte. Ai buzëqeshi.”

Në postimin e saj, Waddell shpjegoi se ushqyerja me gji thjesht nuk ishte zgjidhja e duhur për fëmijët e saj. Ajo vazhdoi, “Ekziston një stigmë e tillë në lidhje me ushqyerjen me gji. Nëse nuk e bëni këtë, nuk kujdeseni për shëndetin e fëmijëve tuaj. Ju nuk i doni fëmijët tuaj sa duhet. Ju jeni egoiste. Ju thjesht nuk jeni një mami mjaftueshëm e mirë”.

Një grua komentoi, “Ky postim thjesht më bëri që të të dua edhe më shumë. Unë nuk mund të ushqeja me gji djalin tim. Dhe u ndjeva sikur po dështoja. Linda me operacion dhe nuk më dukej vetja plotësisht nënë sepse nuk bëra lindje natyrale. Formula është në rregull dhe lindja me operacion është në rregull. Ne jemi të gjitha nëna të mira. Faleminderit për këtë postim! ”

Një grua tjetër u shpreh: “Vetëm ju e dini se çfarë është më e mira! Unë jam krenare për ju që jam kaq e sinqertë dhe i kam dhënë nënave të tjera guximin për të ndaluar ushqyerjen me gji nëse ato e  vendosën ashtu. Mos dyshoni kurrë në zgjedhjet tuaja si nëna”.

Lexo edhe: “Do të doja të mos e kisha ushqyer kurrë fëmijën me gji” rrëfimi i sinqertë i një nëne


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nënat nuk e prodhojnë qumështin...

Qumështi i nënës mund të jetë ushqimi i parë, por nuk krijohet gjithmonë njësoj. Tek njerëzit dhe gjitarët e tjerë, studiuesit kanë zbuluar se përbërja e qumështit ndryshon në varësi...

Qumështi i gjirit mbron fëmijët...

Përveç efekteve të tjera të shumta të dobishme, qumështi i gjirit mbron të porsalindurit nga Covid-19. Në fakt, ai ka aftësinë të përmirësojë mbrojtjen natyrale të fëmijës kundër efekteve të...

PediaMilk® dhe Gjidhënia, si lidhje...

``Gjidhënia është pjesë përbërëse e procesit riprodhues: gjidhënia përfaqëson ushqimin natyral dhe ideal për të sapolindurin dhe sjell baza biologjike dhe emocionale të pashembullta në zhvillimin e fëmijës; prandaj shoqëria...

Pesë këshilla si të ushqeni...

"Unë jam shumë e pasionuar për të drejtën tonë për të ushqyer me gji në publik," thotë nëna e dy fëmijëve Roxanne West, superylli i Instagramit (@bonjourblissblog) dhe krijuesja e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X