Rrahjet e zemrës së fetusit, së shpejti një pajisje e re që do t’ju ndihmojë t’i dëgjoni

Nënat dhe baballarët që po presin bebe tani mund të provojnë përvojën më emocionuese të shtatzënisë, të ndiejnë rrahjet e zemrës së fetusit, gjatë kontrolleve me ekografi.
0 0

Studiuesit në Institutin e Teknologjisë Stevens kanë zhvilluar një teknikë që mund të lejojë prindërit të dëgjojnë rrahjet e zemrës së fëmijës së tyre me një pajisje jo-invazive, të sigurt dhe potencialisht më të saktë sesa monitorët që janë aktualisht në dispozicion në treg. Me sensorë lëvizjeje të veshur, njëlloj si ai që përdoret në mënyrë komerciale në telefonat inteligjentë për të orientuar pajisjen në mënyrë horizontale ose vertikale, është në gjendje të regjistrojë vibrimet e dërguara përmes barkut të nënës kur rreh zemra e fëmijës ose kur fetusi kthehet apo shkelmon.

Për të kuptuar nëse foshnja është në rregull

Funksioni i kësaj pajisje njoftohet në gazetën “Sensors” dhe sipas krijuesve mund të shmangë të paktën 2.6 milion të porsalindur që vdesin në vit në të gjithë botën. Pothuajse një e treta e rasteve identifikohen nga faktorët ndërlikues: pajisja mund t’ju njoftojë nëse fetusi ka probleme.

Shumë e saktë

Në eksperimentet mbi 10 gra, studiuesit zbuluan se pajisja mund të zbulojë rrahjet e zemrës së fetusit me të njëjtën saktësi si gjurmët kardiotokografike të fetusit, të cilat matin aktivitetin elektrik të zemrës së fëmijës së bashku me kontraktimet e mitrës. Për më tepër, sensorët nuk janë shumë të gjatë, ata peshojnë shumë pak dhe dhe mund të mbajnë një bateri 3 volt për më shumë se 24 orë.

Tre sensorë të ndryshëm

Matja e rrahjeve të zemrës së fetusit është e vështirë, pasi lëkundjet e dobëta të zemrës së vogël humbasin edhe nga lëvizjet e nënës, por studiuesit kanë kombinuar sinjalet që vijnë nga tre sensorë të ndryshëm dhe kanë përdorur algoritme për ta izoluar vetëm rrahjet.

Lexo edhe: Ja pse data juaj e lindjes mund të ndryshojë kaq shumë herëPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 këshilla klasike të prindërimit...

Mos të duket ndonjë nga këto këshilla e njohur? Komunikimi është themeli për një marrëdhënie të mirë. Bëhu një shembull i mirë për fëmijën tënd. Qëndrueshmëria është çelësi. Ne dëshirojmë...

A ndikon keq te fëmijët...

Besoje apo jo, pyetem shpesh nëse të qenurit një nënë që punon është diçka e keqe për zhvillimin e fëmijës dhe në të shumtën e rasteve, përgjigjia ime tingëllon ‘jo’!...

“Strategjia më e mirë që...

Që nga janari oreksi i saj gradualisht është ulur, por nuk jam e sigurt nëse është për shkak të dhëmbëve ose fazës së saj të rritjes. E kontrollova nga doktori,...

Studimi: Mos kini frikë kur...

Mirëpo është krejtësisht normale që të sapolindurit t’i zerë shpesh lemza dhe shkencëtarët dyshojnë se foshnjat e bëjnë këtë për të mësuar se si të kontrollojnë frymëmarrjen e tyre. Kur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X