Rrahjet e zemres se bebit ne shtatzani

0 1

Kur do të dëgjohen rrahjet para të zemrës së fetusit në shtatzani?

Është kjo një pyetje shumë e shpeshtë që nëna i bën vetes gjatë shtatzanisë. Emocionet në këtë moment janë tepër të mëdha për të dy prindërit, por ndonjëherë nëna do të ndiejë edhe ankth në lidhje me këtë moment duke menduar shpesh nëse gjithçka është në rregull. Rrahjet e zemrës së bebit do të dëgjohen në javën e gjashtë të shtatzanisë, por edhe nëse nuk do të mund ta dëgjoni në këtë periudhë nuk duhet të shqetësoheni. Duhet të provoni sërish gjatë javëve në vazhdim.

Pse ndonjëherë është e vështirë të dëgjohen rrahjet e zemrës së bebit në shtatzani?

Në lidhje me këtë ndikojnë disa faktorë me anën e një ekografie abdominale, dhe ndër më kryesorët është shtresa dhjamore abdominale. Në këtë rast mjeku mund të kryejë një ekografi vaginale.

Po nëse nuk dëgjohen rrahjet e zemrës së fëmijës?

Ndonjëherë mund të jetë e vështirë të dëgjohen rrahjet në javën e gjashtë kjo pasi ovulimi mund të ketë ndodhur më vonë se data e menduar, duke qënë se shtatzania llogaritet në varësi të menstruacioneve të fundit. Pra në të vërtetë shtatzania mund të jetë në javën e 4-5. Ju nuk duhet të shqetësoheni pasi në rast se diçka nuk shkon mjeku do t’ju njoftojë si edhe do t’ju shpjegojë arsyet se përse nuk dëgjohen rrahjet e zemrës.

Lexo edhe: Monitorimi i presionit te gjakut pas lindjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X