Rrahjet e zemres, cili është ritmi normal?

0 19

Sa duhet të jenë rrahjet e zemrës që të konsiderohen normale?

Një ritëm normal i rrahjeve të zemrës për të rriturit varion nga 60 në 100 rrahje në minutë.

Në përgjithësi, një ritëm më i ulët i zemrës nënkupton një funksionim më efikas të zemrës dhe përshtatje më të mirë kardiovaskulare. Për shembull, një atlet i mirë-trajnuar mund të ketë një ritëm normal të rrahjeve të zemrës në rreth 40 rrahje në minutë.

Për të matur ritmin e zemrës, thjesht kontrolloni pulsin tuaj. Vendosni gishtin tregues dhe gishtin e tretë në anë të qafës, tek laringu. Për të kontrolluar pulsin tuaj në dorë, vendosni dy gishta midis kockave dhe tendinës mbi arterien tuaj rrëzore – e cila gjendet në anën e gishtit të madh të dorës,

Kur ndjeni pulsin tuaj, numëroni numrin e rrahjeve në 15 sekonda. Shumëzojeni këtë numër me katër për të llogaritur rrahjet e zemrës tuaj në minutë. Momenti më i mirë për të matur rrahjet e zemrës është në mëngjes, para se të ngriheni nga shtrati.

Mbani në mend se shumë faktorë mund të ndikojnë në normën e rrahjeve të zemrës, duke përfshirë:

 • Moshën;
 • Nivelet e aktivitetit;
 • Të qenit një duhanpirës;
 • Nëse keni sëmundje kardiovaskulare, kolesterol të lartë ose diabet;
 • Temperatura e ajrit;
 • Pozicioni i trupit (nëse jeni ngritur ose shtrirë, për shembull);
 • Emocionet;
 • Madhësia e trupit;

Rrahjet e zemrës sipas moshës

Siç u shpjegua edhe më sipër, për të rriturit +18 vjeç, vlerat normale e rrahjeve të zemrës janë midis 60 dhe 100 rrahje në minutë (bpm), e ndikuar faktorë e përmendur më lart. Ndërsa për fëmijët e moshave 6 deri në 15 vjeç, norma normale e pushimit të zemrës është midis 70 dhe 100 bpm, sipas American Heart Association (AHA).

Megjithëse ka një gamë të gjerë të normave normale, norma e rrahjeve të zemrës jashtëzakonisht e lartë ose e ulët mund të tregojë një problem të rëndë. Konsultohuni me mjekun tuaj nëse ritmi i rrahjeve të zemrës është vazhdimisht mbi 100 rrahje në minutë (takikardi) ose nëse nuk jeni atlet i trajnuar dhe ritmi i rrahjeve të zemrës është nën 60 rrahje në minutë (bradikardia). Duhet të konsultoheni sidomos nëse keni shenja ose simptoma të tjera, të tilla si zbehje, marramendje ose probleme me frymëmarrjen.

Lexo edhe: Rrahjet e zemres se bebit ne shtatzani


 1. Paul Steele

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 2. Melody E. W. Church

  Your posts are so beautifully written and always leave me feeling inspired and empowered Thank you for using your talents to make a positive impact

 3. Skye U. Little

  Your posts are so beautifully written and always leave me feeling inspired and empowered Thank you for using your talents to make a positive impact

 4. Traci Love

  I just could not leave your web site before suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply to your visitors? Is gonna be again steadily in order to check up on new posts.

 5. 먹튀검증

  Your words have the power to change lives and I am grateful for the positive impact you have had on mine Thank you

 6. 먹튀검증

  I admire how this blog promotes kindness and compassion towards ourselves and others We could all use a little more of that in our lives

 7. 먹튀검증커뮤니티

  Your ideas and insights are unique and thought-provoking I appreciate how you challenge your readers to see things from a different perspective

 8. 먹튀검증

  먹튀 사이트 피해로부터 안전하게 지키고 싶으신가요? 엄격한 검증 기준을 통과한 100% 신뢰할 수 있는 먹튀검증 사이트를 선택하세요! 안전한 베팅을 위한 필수 가이드를 제공합니다. 

 9. 먹튀검증

  먹튀검증사이트 먹튀검증소에서 안전한 온라인 카지노사이트와 토토사이트 추천 정보를 제공하고 먹튀보증 서비스로 먹튀 피해를 예방합니다.

 10. 먹튀검증

  토토사이트 먹튀검증소에서 안전한 온라인 카지노사이트와 토토사이트 추천 정보를 제공하고 먹튀보증 서비스로 먹튀 피해를 예방합니다.

 11. 먹튀검증

  먹튀검증으로 먹튀 피해 걱정 없이 즐거운 경험을 만끽하세요!

 12. 메이저놀이터

  먹튀 사이트 피해로부터 안전하게 지키고 싶으신가요? 엄격한 검증 기준을 통과한 100% 신뢰할 수 있는 먹튀검증 사이트를 선택하세요! 안전한 베팅을 위한 필수 가이드를 제공합니다. 

 13. 먹튀검증사이트

  먹튀검증으로 토토사이트 및 카지노사이트 먹튀 피해를 예방하세요.

 14. Shiva Parvati

  Very interesting and thanks for sharing such a good blog. Your article is so convincing that I never stop myself from saying something about it. You’re doing a great job. Keep it.
  https://www.guideonproduct.com

 15. 먹튀검증사이트

  가장 정확하고 신뢰할 수 있는 먹튀검증 사이트먹튀감별사입니다.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X