Rowan&Blake, binjaket qe perkedhelnin njeri-tjetrin brenda barkut te nenes

0 0

Historia e tyre është tepër e veçantë, madje mund të themi se një shtatzani e tillë ndodh në 25.000 raste. Ata janë dy fëmijë që kanë jetuar brenda së njëjtës plaçentë, e cila nuk ishte e ndarë nga membrana, ashtu siç ndodh në pothuajse të gjitha rastet e shtatzanive binjake.

Por edhe kjo shtatzani kishte rreziqet e saj!

Hayley, nëna e foshnjave binjake Rowan dhe Blake, ka jetuar gjatë muajve të shtatzanisë me frikën dhe ankthin se nga momenti në moment kordonët e tyre ombelikalë do të ngatërroheshin me njëri-tjetrin dhe do të rrotulloheshin edhe në qafën e bebeve. Diçka e tillë do të provokonte asfiksi dhe për pasojë vdekjen e fëmijëve.

Gjithçka u kthye në një histori të mrekullueshme!

Për shkak të rrezikut nëna i nënshtrohej një ekografie çdo 15 dite, e ndërsa shkonte tek mjeku vërente një detaj shumë të veçantë! Rowan dhe Blake, binjakët që mbante në barkun e saj, kapeshin për dore dhe përkëdhelnin njëri-tjetrin.

“Sa herë që i shikonin nëpërmjet ekranit vërenim se ata qëndronin shumë pranë njëri-tjetrit dhe ishin të mbështetur sipër njëri-tjetrit. Në çdo kontroll dukeshin se ishin mirë”, shprehet nëna e vogëlushëve.

Pas këtij kalvari të gjatë ankthi dhe dashurie, erdhi momenti që fëmijët të vinin në jetë me anën e një operacioni çezarian, dhe pas disa problemeve të vogla me frymëmarrjen u kthyen në shtëpi me prindërit. Ata vazhdojnë të kenë një lidhje të fortë me njëri-tjetrin dhe të gëzojnë shëndet të mirë.

Lexoni edhe: Histori personale: Si e humba nje nga binjaket e mi?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X