Roli i biberonit fallco ne marredhenien prind-femije

0 0

Sipas disa studimeve të fundit është nxjerrë përfundimi se biberoni fallco ndikon negativisht në aftësinë e prindit për të interpretuar nevojat e fëmijës. Ai objekt që e qetëson fëmijën, e bën njëkohësisht edhe të vështirë shprehjen dhe njohjen e emocioneve, qofshin negative apo pozitive.

Studimi amerikan

Pra biberoni ndikon negativisht në interpretimin emocional si edhe të kuptuarin midis një fëmije dhe prindit. Këtë përfundim e ka nxjerrë Universiteti “Wisconsin-Madison”, i publikuar në revistën “Basic and applied social psicology”. Gjatë këtij studimi jan vëzhguar disa gra të cilat kanë parë fëmijët duke mbajtur biberonin në gojë dhe njëkohësisht kanë qënë duke qeshur, ata janë dukur më pak të lumtur krahasuar me fëmijët që nuk e mbanin atë. Ata gjithashtu do të ishin edhe më pak të predispozuar të kthenin buzëqeshjen. Fëmijët me biberon në gojë kanë shprehur gjithashtu më lehtë emocionet e tyre, pra dukeshin më pak të mërzitur.

Mendimi i ekspertëve

Sipas ekspertëve ky studim ka shumë rëndësi. Ata mendojnë se marrëdhënia prind-fëmijë ndikohet nga përdorimi i tij sepse ata nuk do të ndërveprojnë në mënyrën e duhur me njëri-tjetrin duke qënë se nuk do të kuptohen emocionet që shprehin. Pra bëhet fjalë për një faktor shumë të rëndësishëm në zhvillimin mendor të fëmijës, i cili mund të dëmtojë gjithashtu edhe vetë marrëdhënien.

Lexoni dhe: Heqja e çuços, trajtojeni fëmijën si të rritur

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X