loading

Role mishi me arra

0 0

Përbërësit për 4 persona
• 4 fileto vici mesatare;
• 500 gr mish të grirë;
• 20 kokrra arra;
• 1 kokërr qepë;
• 1 kokërr domate;
• 1 karrotë;
• Arrë moskat;
• Piper i zi i bluar;
• Kripë;
• Vaj ulliri.

Përgatitja
• Marrim filetot e mishit dhe i rrahim derisa të bëhen të holla. Më pas i kriposim dhe i lemë të pushojnë.
• Hedhim në një tigan vajin dhe skuqim pak qepën, të cilën e kemi grirë shumë imët.
• Presin në copa shumë të vogla domaten, grijmë shumë hollë karrotën.
• Shtojmë fillimisht në tigan karrotën dhe pasi i kemi skuqur pak bashkë me qepën, shtojmë edhe mishin e grirë. Në fund domaten, pasi mishi të jetë skuqur disi.
• Rregullojmë me kripë, piper dhe shumë pak arrë moskat. E lejmë te ziejë mjaftueshëm, dhe shtojmë nga pak ujë (me lugë) nëse është e nevojshme.
• Pasi mishi ka zier, duhet të mbetet pa lëng fare. Në këtë pikë shtojmë arrat e grira shumë imët.
• Vendosim sipër tavolinës filetot e mishit dhe hedhim në qendër të tyre 2 lugë nga mishi i grirë.
• E mbështjellim në formë roleje dhe e kapim nëpër cepat e nevojshëm me kunja dhëmbësh, kështu mbushja nuk do të dalë jashtë.
• Pjesën e mbetur të mishit të grirë e hedhim sipër roleve që kemi vendosur në tepsi.
• E pjekim derisa të jetë e nevojshme për fileton, në temperaturë 200 gradë.

Mund te shoqerohet me patate furre.

Foto burimi: ikub

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Katër përfitime unike shëndetësore të...

Shumë njerëz nuk dinë ku ta kategorizojnë misrin: A është një perime, apo karbohidrat? Dhe a është në të vërtetë i mirë për ju? Teknikisht, misri është anëtar i gjithë...

A janë të shëndetshme kokoshkat?

Kokoshkat shihen si një zgjedhje e mirë për vaktet e ndërmjetme. Por a janë kokoshkat në të vërtetë të shëndetshme? Përgjigja është se kjo varet nga vaji i përdorur, çdo...

A shkakton humbje të flokëve...

Nëse dieta keto është "e shëndetshme", kjo është e diskutueshme. E krijuar fillimisht për të ndihmuar njerëzit që vuajnë nga konfiskimet epileptike, dieta është bërë një trend i humbjes së...

Përfitimet shëndetësore nga konsumi i...

Përveçse janë të shijshme, veçanërisht në kulmin e prodhimit të tyre, pjeshkët ofrojnë disa përfitime unike shëndetësore. Këtu janë tetë arsye pse duhet t'i konsumoni. Pjeshkët ndihmojnë tretjen Një pjeshkë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X