Rizoto me kungull për fëmijë mbi 2 vjeç, shumë e thjeshtë për t’u përgatitur

Kjo recetë është shumë e thjeshtë dhe nuk do shumë kohë për t’u përgatitur kështu që nuk jeni të detyruara të qëndroni pa fund dhe të nxitoni.
0 1

Rizoto me kungull të verdhë është një pjatë e ëmbël dhe e pasur me vitamina A dhe C (si dhe fibra), kështu që është një ushqim që fëmijët e vegjël kanë tendencë ta shijojnë.

Përbërësit:

 • 1 kungull i butë mesatar, i qëruar dhe i grirë (rreth 4 kupa);
 • 1 qepë e mesme, e prerë në feta;
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri;
 • 1/2 lugë çaji kripë;
 • 2 gota oriz kafe i gatuar plotësisht;
 • 1/2 filxhani me lëng nga koncetrati i përdorur (supe ose perimesh);
 • Djathë parmixhano (opsionale).

Përgatitja 

 • Ngrohni furrën në 190 gradë Celcius dhe në një tavë, vendosni një fletë metalike.
 • Përhapni kungullin dhe qepën në tigan, hidhni vaj, spërkateni me kripë dhe vendoseni në furrë 25-30 minuta ose derisa të jetë shumë i butë ose deri sa piruni të futet me lehtësi në to. Lëreni të ftohet pak.
 • Hidhni kungullin dhe qepët në një procesor ushqimi që bën pure, duke shtuar edhe lëngun e pulës për të bërë një përbërje kremoze , jo shumë të trashë.
 • Ngroheni orizin. Përzijeni sasinë e kungullit me orizin e zier më parë dhe shtoni kripë nëse e shikoni që është e nevojshme.
 • Sipër mund t’i hidhni pak djathë parmixhan, nëse doni për ta shërbyer. 1. Pergrate

  […] Rizoto me kungull për fëmijë mbi 2 vjeç, shumë e thjeshtë për t’u përgatitur | Klikoni ketu per te lexuar me shume. […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Receta për darkë për fëmijën...

Darka është një vakt shumë i rëndësishëm për të gjithë pjesëtarët e familjes pasi mund të jetë vakti i vetëm që të gjithë mund ta konsumojnë dhe shijojnë së bashku. Ndaj...

Recetë për vogëlushët (+2 vjeç)...

Janë të lehta për t’u përgatitur dhe ideale për fëmijën, nëse keni vendosur ta mbani në gji deri në 2 vjeç. Përbërësit: Vaj, për yndyrë; 1 salmon i tymosur lehtë,...

Ushqimet që mund t’i përgatisni...

Mos harroni të futni përbërës të rinj herë pas here dhe të kombinoni ushqimet të cilat e dini që nuk i bëjnë alergji fëmijës suaj. Ju gjithashtu mund të shtoni...

Ushqime që mund t’i përgatisni...

Kur fëmija juaj është 4 deri në 6 muaj, ju me siguri do të dëshironit të bënit pure të thjeshta me një përbërës të vetëm. Kjo mund t’ju ndihmojë për...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X