Rizoto me kungull per bebet dhe gjithë familjen

0 0

Rizoto me kungull per bebet dhe gjithë familjen

Përbërësit për 6 persona

  • 500 gr oriz për rizoto;
  • 400 gr kungull të verdhë;
  • 300 gr djathë të butë;
  • 5 lt lëng mishi;
  • 30 gr gjalpë;
  • Kripë.

Përgatitja

E pastroni dhe e prisni në copa kungullin. E vendosni në një tigan dhe e skuqni pak duke i hedhur edhe pak ujë nëse ka nevojë derisa të zbutet, në momentin e fundit filloni ta shtypni me pirun. Në një tenxhere hidhni orizin, kungullin e shtypur si edhe gjysmën e lëngut të mishit. Hidhni kripën dhe e lini të ziejë, duke shtuar nga pak lëngun e mbetur të mishit. Në momentin që ka zier shtoni gjalpin dhe djathin e prerë në copa duke e përzier derisa gjalpi dhe djathi të kenë shkrirë plotëssisht.

Lexoni edhe: Rizoto me melci 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X