Riprodhimi me ndihmë mjekësore: kur dhe sa rëndësi ka mosha e burrit?

0 0

Trajtimet e riprodhimit me asistencë mjekësore ndikohen nga mosha e partnerëve. Por nëse vetëm mosha e gruas mund të ndikojë në suksesin ose dështimin e trajtimit, mosha e burrit fillon të bëhet një faktor përcaktues vetëm kur edhe gruaja të fillojë të jetë pak më e pjekur. Kjo u zbulua nga një studim i koordinuar që përfshiu Institutet Klinike Zucchi të Monzas dhe Universitetin Pompeu Fabra të Barcelonës.

Studimi i mbi 5000 pacientëve

Siç shpjegohet nga studiuesja Mariabeatrice Dal Canto, studimi analizoi vëllimin e ejakulatit, përqendrimin e spermës dhe lëvizshmërinë progresive të mbi 5,500 pacientëve të moshës 25-45 vjeç, të cilët, nga viti 2015 deri në 2020, kontaktuan Qendrën për Mjekësi të Riprodhimit Biogjenezë të Monzas për trajtimin e riprodhimit të asistuar.

Rezultatet e hulumtimit kanë treguar se me rritjen e moshës, lëvizshmëria dhe vëllimi zvogëlohen ndjeshëm, ndërsa përqendrimi i spermatozoideve mbetet praktikisht i pandryshuar.

Mosha e gruas ndikon më shumë

Me kalimin e viteve është parë se si shanset e suksesit të trajtimeve të riprodhimit me ndihmën mjekësore janë ulur ndjeshëm kur të dy anëtarët e çiftit nuk janë më shumë të rinj. Vetëm në këto raste në fakt cilësia e spermës bëhet problem dhe rrezikon të komprometojë trajtimin.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X