loading

Rikthimi nga pushimet: si ta përjetoni sa më lehtë?

Kthimi nga pushimet nuk është i lehtë.
0 0

Të rriturit duhet të rifillojnë punën dhe fëmijët shkollën dhe jetën e qytetit. Sidoqoftë, me masat paraprake të duhura, është e mundur jo vetëm që të përballeni më mirë, por edhe të zgjasni përfitimet nga pushimet me kalimin e kohës. Nga ana tjetër, pushimet, ne e dimë, gjithmonë zgjasin shumë pak… “E ashtuquajtura sindromë e kthimit nga pushimet, në realitet, varet shumë nga gjendja shpirtërore me të cilën kemi filluar pushimet”, thotë psikologu italian Alessandro Manieri. “Nëse pushimet janë përjetuar si një arratisje nga një realitet që nuk e pëlqen dhe për këtë arsye është ngarkuar me shumë pritje, është e pashmangshme që kthimi në shtëpi të jetë traumatik; ndërsa nëse, nga ana tjetër, pushimet janë një dhuratë që ju i dhuroni vetes në një jetë ku jeni të kënaqur e më pas kthimi në përditshmërinë e zakonshme – nga blerja e ushqimeve në vendin e punës – bëhet pothuajse e këndshme,”. Në çdo rast, ekzistojnë disa masa paraprake të thjeshta për t’i provuar më mirë momentin e kthimit.

Të niseni…me ngadalë

Mos e teproni, që do të thotë të mos prisni nga vetvetja që të riorganizoni menjëherë jetën familjare (shpenzimet, lavatriçe, etj.). Ju mund të “rregulloni” diçka çdo ditë, ndoshta duke u nisur nga detyrat që ju pëlqejnë më shumë (ose më pak ). I njëjti elasticitet është i nevojshëm me fëmijët. “Asnjë fëmijë nuk i do ndryshimet e papritura (në shtëpi, por edhe kur është pushime…) dhe, për këtë arsye, është mirë të mos jeni të ngurtë, por t’i kthesh oraret dhe zakonet e vjetra gradualisht. Është shumë më mirë pra të shkoni në shtëpi disa ditë para se të hapet shkolla” sugjeron Alessandro Manieri.

Mbani disa zakone të mira “pushimesh”

Para së gjithash, ndizni sa më pak televizorin dhe kompjuterat. Do të keni gjithë dimrin para për të qenë para ekranit… Përkundrazi, orët e lira duhet të përdoren në maksimum për të bërë diçka së bashku në ajër të hapur: not në pishinë, një udhëtim me biçikletë, një udhëtim ose një fundjavë në fshat… Në këtë mënyrë rikthimi nga pushimet do të ketë një efekt pozitiv për të gjithë, të rinj dhe të moshuar. Ushtrimi fizik, në të vërtetë, rrit nivelin e gjakut të endorfinave, substancave të prodhuara nga truri me veti antidepresive dhe euforike. Nëse nëna dhe babi tashmë kanë rifilluar punën, pasi të kthehen në shtëpi është e rëndësishme që ata të bëjnë diçka me fëmijët e tyre (një shëtitje, një lojë, apo të lexojnë një libër së bashku…). Është e rëndësishme që prindërit, në këtë fazë, të vazhdojnë t’u kushtojnë një pjesë të kohës së tyre fëmijëve të tyre si në kohën kur ata ishin me pushime.

Takohuni me miqtë

Menjëherë pas kthimit në shtëpi, takimi me miqtë për të shkëmbyer dhe ndarë “stresin e kthimit” është shumë i mirë. Gjithashtu, mund të jetë një ndihmë e madhe për një fëmijë që të fillojë të takojë miqtë e vegjël që do të shohë, brenda disa ditësh, në shkollë. Kalimi nga liria e pakujdesshme dhe liria e pushimeve në rutinën e jetës së përditshme do të duket më pak e vështirë nëse e ndani me të tjerët.

Kushtojini vëmendje ushqimit

Para së gjithash, është e rëndësishme të riorganizoni dietën sipas një ritmi që merr parasysh oraret e ardhshme të reja dhe angazhimet e shkollës. Mbi të gjitha është mirë t’i kushtoni vëmendje mëngjesit: shpesh në verë prindërit dhe fëmijët e bëjnë atë së bashku, në tryezë, me qetësi; ndryshe nga sa ndodh gjatë pjesës tjetër të vitit kur, me nxitim dhe mungesë kohe, mëngjesi kalohet me shpejtësi. Më në fund, si një kompensim i vogël për fundin e pushimeve, është mirë të sjellësh në tryezë vetëm ato ushqime që u vlerësuan më shumë gjatë verës. Përkushtimi më shumë kujdes dhe vëmendje ndaj ushqimit, favorizimi i ushqimeve të shëndetshme dhe natyrore, është një mënyrë e bukur për të kujtuar (me gëzim) pushimet që sapo përfunduan.

Lexo edhe: Këshilla për pushimet e para me të porsalindurin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Ne nuk kemi pse ngjajmë...

Kjo familje e re dëshrion t'ju bëjë të ditur që "ata nuk kanë pse ngjajnë". Rrugëtimi i tyre i prindërimit ishte shumë i ngadaltë, por krejt papritur u bënë prindër...

Babai kthehet nga ushtria, takon...

Familjet e ushtarëve duhet të heqin dorë nga shumë gjëra në emër të dashurisë për vendin, sidomos ato familje që kanë fëmijë të vegjël. Për ne që s'i kemi provuar...

Mesazh për burrat: Ja pse...

Marrëdhënia në çift Mbajtja e një marrëdhënieje të qëndrueshme dhe të gjallë në çift nuk është aspak e lehtë: sidomos me mëmësinë dhe hyrjen në familje të anëtarëve të rinj,...

Pse burri dhe gruaja kanë...

Por studimet tregojnë se në një marrëdhënie në çift secili duhet të ketë jetën e vet dhe një botë të tijën ekskluzive. Kështu mund të hiqet qafe rutina e njëjtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X