Rikthehet gripi, si të mbrohemi

0 0

Nëse e gjeni veten me simptomat tipike të gripit: temperaturë, të dridhura, bllokime të hundës, mund të filloni të shqetësoheni se keni marrë virusin e gripit (po, madje edhe në verë ose vjeshtë).

Si rregull i përgjithshëm, “vaksina e gripit është më efektive në tre muajt e parë, por njerëzit ende kanë mbrojtje pas gjashtë muajsh,” thotë Vanessa Raabe, MD, specialiste e sëmundjeve infektive pediatrike në NYU Langone Health.

Të dini se sa zgjat periudha e gripit luan një rol mjaft të rëndësishëm në përcaktimin se kur duhet të vaksinoheni kundër tij çdo vit. Kjo pjesë kërkon pak matematikë. Sezoni i gripit, në përgjithësi, zgjat nga tetori deri në maj, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Por sezoni i gripit në të vërtetë arrin kulmin diku midis dhjetorit dhe marsit, thotë Frank Esper, MD, specialist i sëmundjeve infektive pediatrike në Klinikën Cleveland.

Kjo do të thotë që ju patjetër duhet të bëni vaksinën para kulmit të sezonit. Ju duhet ta merrni atë “të paktën dy javë”, por preferohet katër [paraprakisht] të keni imunitet të plotë, “thotë Dr. Esper. Kjo do të thotë që ju duhet të planifikoni të vaksinoheni në shtator ose tetor, thotë Dr. Esper. CDC gjithashtu rekomandon bërjen e një vaksine deri në fund të tetorit.

Pra, për fat të keq, nëse e keni bërë vaksinën në kohën e duhur vitin e kaluar, nuk jeni aktualisht të mbrojtur (dhe po, kjo mund të ketë rëndësi, pasi gripi ekziston teknikisht gjatë gjithë vitit).

Në thelb, ju duhet të vaksinoheni kundër gripi8t çdo vit pa përjashtim, përveç nëse jeni alergjikë ndaj vaksinës. Ndërsa vaksina e gripit nuk është 100% efektive, mund të parandalojë që gripi të bëhet fatal. “Vërtet vaksina e gripit nuk ofron mbrojtje 100% të sigurt, por është siguron që të mos vdisni nga gripi ose të shtroheni në spital,” thotë Dr. Esper.

Lexo edhe: A mund të prekemi nga gripi dhe i ftohti në të njëjtën kohë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X